Ratings of various gear design approaches and a translation technique for spiral bevel gear design
Eğrisel konik dişli tasarımı için çeşitli dişli tasarım yaklaşımlarının oranlanması ve dönüşüm faktörlerinin bulunması
- Tez No: 629176
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde, spiral konik dişli tasarımı, çeşitli ulusal ve uluslararası standartlara ve makine elemanı ders kitaplarına göre tasarlanmıştır. Sayısal analiz, her yaklaşım için yapılan tasarımdan elde edilen analitik sonuçlar (modül (m) ve alın genişliği (F)) kullanılarak yapılmıştır. Nümerik analiz Ansys yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Her yaklaşım için boyutsuz dişli derecelendirme sayıları (GRi) elde edilmiştir ve daha sonra türetilmiş korelasyon denklemleri boyutsuz dönüşüm faktörlerini (CF'ler) oluşturmak için kullanılır. CF'ler tasarımcıların ve mühendislik öğrencilerinin bir yaklaşımdan ANSI / AGMA Standardına kolayca dönüşmesini sağlar. Buna ek olarak, tasarımcının GRi değerlerini kullanarak dişli diş hacmini optimize etmesine izin verir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spiral bevel gear design under bending fatigue stress has been designed according to various national and international standards and machine element textbooks. Numerical analysis was performed using the analytical results (module(m) and face width(F)) obtained from the design made for each approach. Numerical analysis was done using Ansys software. The dimensionless gear rating numbers (GRi) is obtained for each approach and then the derived correlation equations are used to generate the dimensionless conversion factors (CFs). CFs allow designers and engineering students to easily conversion from one approach to ANSI/AGMA Standard. In addition, it allows the designer to optimization of gear tooth volume using GRi values.