Buğday ekilişlerinde traktör tekerlek iz boyutlarının insansız hava aracı görüntüleriyle belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of track dimension of tractor tires via imagines obtained by unmanned aerial vehicle in wheat cultivation
  1. Tez No: 629190
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUSA BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsansız hava araçlarının (İHA) tarımda kullanım alanları gün geçtikçe çeşitlenmekte ve genişlemektedir. Bu çalışmada, İHA görüntüleri yardımıyla buğday ekilişlerindeki traktör teker izi boyutunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemeler öncesinde traktör teker genişliğine bağlı olarak teorik teker iz boyutu belirlenmiştir. Denemeler, ParrotBluegrass ve ParrotAnafiWork RGB insansız hava aracı ile gerçekleştirilmiştir. Denemelerde, İHA kamerası tarafından alınan görüntüler, bilgisayara aktarılmış ve görüntüler amaca göre formatlanmıştır. Bu formatlar, ortofoto, NDVI, RED, GREEN, NIR vb indekslere dönüştürülmüştür. Ayrıca, indeksler yardımıyla buğday ekilişlerindeki traktör teker izinin neden olduğu yatışların bitki sağlığı üzerine etkisi incelenmiştir. Denemelerde, İHA'larla elde edilen görüntülerdeki traktör teker iz boyutu belirlenmiş ve teorik teker iz boyutu ile karşılaştırılmıştır. İHA'larla elde edilen görüntülerdeki traktör teker izi ölçümleri sonrasında; 1 da'lık birim alanda 10 m ve 15 m iş genişliğine sahip iş makinalarıyla uygulamalar yapıldığında sırasıyla 83,95 m2 ve 55,97 m2 alanda traktör teker izi tespit edilmiştir. Teorik ve görüntülerdeki ortalama ölçüm değerleri karşılaştırıldığında; ölçülen değerlerin %6 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, İHA'ların buğday ekilişlerindeki traktör teker izi boyutlarının belirlenmesinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of unmanned aerial vehicles (UAVs) in agriculture is diversifying and expanding day by day. In this study, it is aimed to determine the size of the tractor wheel trace in wheat crops with the help of uav images. Prior to the trials, the theoretical wheel track size was determined depending on the width of the tractor wheel. The trials were conducted by ParrotBluegrass and ParrotAnafiWork RGB unmanned aerial vehicle. In the trials, images taken by the UAV camera were transferred to the computer and the images were formatted according to the purpose. These formats have been converted into indexes such as orthofoto, NDVI, RED, GREEN, NIRetc. In addition, with the help of indexes, the effect of the slopes caused by the tractor wheel trace in wheat crops on plant health was examined. In the trials, the tractor wheel track size in the images obtained by the drones was determined and compared with the theoretical wheel track size. Tractor wheel tracks were detected in 83.95 m2 and 55.97 m2 area, respectively, when applications were made with work machines with a work width of 10 m and 15 m in a unit area of 1 da. When theoretical and average measurement values in images compared; measured values were found to be 6% higher. As a result of this study, it was concluded that drones could be used to determine the dimensions of tractor wheel tracks in wheat crops.