Yüksek basınca maruz kalan kobaylarda bulla hacmi değişikliğinin orta kulak barotravma oluşumuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of bulla volume change on middle ear barotrauma formation in guinea pigs exposed to high pressure
- Tez No: 629209
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bulla hacmi değişikliğinin barotravma gelişimi üzerine etkisini araştırdığımız çalışmamızda normal otoskopik muayenesi ve işitme eşiği olan 18 adet erişkin kobay çalışmaya dahil edilmiştir. Kobaylar ilk olarak deney basınç odasına teker teker alınmış ve kabin basıncı 3 atm olarak ayarlandıktan sonra toplam 9 dakikalık dalış protokolü uygulanmıştır. Dalış öncesi ve sonrası otoskopik muayene, timpanometrik test ve ABR ölçümü yapılmıştır. Sonrasında barotravma gelişen kulaklar 3 haftalık iyileşme süresinden sonra iki ayrı gruba bölünmüşlerdir. İlk gruptaki 12 kobayın sağ kulağına cerrahi işlem yapılmış, sol kulağına ise kısmi bulla obliterasyonu yapılmıştır. İlk gruptaki kobaylar 2 haftalık iyileşme süresi sonrasında tekrar deney basınç odasına alınarak aynı dalış protokolü uygulanmıştır. İkinci gruptaki 6 kobayın ise çift kör olarak bir taraf östaki borusunu açan tubal kaslarına serum fizyolojik, diğer taraf tubal kaslarına ise botulunium toksin enjeksiyonu yapılmıştır. Enjeksiyondan 3 gün sonra tekrar deney basınç odasına alınarak aynı dalış protokolü uygulanmıştır. Bu işlemden sonra kobaylara otoskopik muayene, timpanometrik test ve ABR ölçümü tekrarlandıktan sonra kobaylar dekapite edilmiştir. Her iki grupta da 1 adet kobayın işlemler tamamlanmadan ex olması sonucu çalışma 16 hayvanla tamamlanmıştır. Barotravma gelişimi açısından sonuçlar karşılaştırıldığında, cerrahi işlem yapılan kobaylar (p:1,00), obliterasyon yapılan kobaylar (p:1,00) ve serum fizyolojik uygulanan kobaylar (p:1,00), birinci dalış simülasyonu uygulanan kobaylar ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Botulinium toksin uygulanan kulakların hepsinde barotravma geliştiğinden istatistiksel analiz yapılamadı fakat botulinium toksin ile östaki borusu fonksiyonunun bloke edilmesinin barotravma üzerine belirgin etkisi olduğu görüldü. Bu çalışmanın sonucunda bulla hacminin küçültülmesinin barotravma oranını arttırmadığı fakat östaki borusu fonksiyonu bloke edildiğinde mutlak barotravma geliştiği saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study where we investigated the effect of bulla volume change on the development of barotrauma, 18 adult guinea pigs with normal otoscopic examination and hearing threshold were included in the study. Guinea pigs were first taken to the experimental pressure chamber one by one and after the cabin pressure was adjusted as 3 atm, a total of 9 minutes diving protocol was applied. Before and after diving, otoscopic examination, tympanometric test and ABR measurement were performed. Ears that developed barotrauma later were divided into two separate groups after a 3-week recovery period. Surgical procedures were performed on the right ears of 12 guinea pigs in the first group, and partial bulla obliteration was performed on the left ears. The guinea pigs in the first group were taken back to the experimental pressure chamber after 2 weeks recovery period and the same diving protocol was applied. In the second group of 6 guinea pigs, botulunium toxin was applied to the tubal muscles on one side and saline was applied to the tubal muscles on the other. 3 days after the injection, the same diving protocol was applied by taking it back to the experimental pressure chamber. After this procedure, after repeating otoscopic examination, tympanometric test and ABR measurement, guinea pigs were decapitated. The study was completed with 16 animals as a result of 1 guinea pig in both groups died before the procedures were completed. When the results were compared in terms of the development of brotrauma, no statistically significant difference was observed between the guinea pigs who were subjected to the first dive simulation and the guinea pigs who underwent surgery (p:1.00), the guinea pigs with obliteration (p:1.00), guinea pigs that were applied saline (p: 1.00). Since barotrauma developed in all ears treated with botulinium toxin, statistical analysis could not be performed, but blocking of eustachian tube function with botulinium toxin had a significant effect on barotrauma. As a result of this study, it was found that the reduction of bulla volume does not increase the barotrauma rate, but absolute barotrauma develops when the eustachian tube function is blocked.