Hiperemezis gravidarumda serum ghrelin, obestatin, leptin ve motilin düzeyleri ve bunun helicobacter pylori ile olan ilişkisinin incelenmesi
Studying serum ghrelin, obestatin, leptin and motilin levels in hyperemesis gravidarum and its relationship with h.pylori
- Tez No: 629210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BEYAZİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hiperemezis gravidarum (HEG) gebelikte görülen bulantı kusmanın şiddetli formudur ve hastaların yaşam kalitesinin azalmasına, iş gücü kaybına, hastanede uzamış yatışlara yol açmaktadır. Hastalığın gelişiminde psikolojik, hormonal, enfeksiyöz, genetik, çevresel faktörler gibi pek çok faktörün etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak HEG patogenezi halen net olarak ortaya konamamıştır. Biz bu çalışmamızda HEG tanısı alan hastalarımızda serum ghrelin, obestatin, leptin, motilin düzeylerini ve bunun Helicobacter Pylori (H.pylori) ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Aralık 2018 – Aralık 2019 tarihleri arasında ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran, yaşları 18-40 arasında değişen 48 HEG hastası, 57 asemptomatik gebe ve 55 gebe olmayan sağlıklı kadın hasta olmak üzere toplam 160 hasta dahil edildi. Gebelik öncesi kilosunun %5 ve daha fazlasının kaybına neden olan şiddetli bulantı kusması olan veya modifiye PUQE skoru 12 veya daha fazla olan hastalar HEG olarak kabul edilerek çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Gruplar arasında H.pylori seropozitifliği açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,063). HEG grubunun serum ghrelin düzeyi ortalaması asemptomatik gebe ve gebe olmayan kontrol grubu ortalamalarından anlamlı şekilde düşük saptandı (p=0,0001). HEG grubunun obestatin ortalaması gebe olmayan kontrol grubunun ortalamasından anlamlı şekilde düşük idi (p=0,012). HEG grubunun serum leptin düzeyi ortalaması asemptomatik gebe ve gebe olmayan kontrol gruplarının ortalamasından anlamlı şekilde yüksek saptandı (p=0,0001). HEG grubunda motilin düzeyi ortalaması asemptomatik gebe kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı şekilde yüksek idi (p=0,020). HEG grubundaki hastalar H.pylori pozitif ve negatif olarak gruplanarak yapılan hormonal değerlerin analizinde gruplar arasında serum ghrelin, obestatin, leptin ve motilin düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: HEG hastalarında serum ghrelin, obestatin, leptin ve motilin düzeyleri kontrol grupları ile kıyaslandığında anlamlı şekilde farklı sonuçlar saptanmış, literatürdeki veriler ile beraber değerlendirildiğinde bu hormonların düzeylerindeki değişikliklerin hastalığın gelişiminde ve seyrinde etkili olabileceği düşünülmüştür. Bu değişiklikler H.pylori ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperemesis gravidarum (HEG) is a severe form of nausea and vomiting during pregnancy and causes a decrease in the quality of life, loss of workforce and hospitalization. It is thought that many factors such as psychological, hormonal, infectious, genetic and environmental factors affect the development of the disease. However, HEG pathogenesis have not been clearly revealed yet. In this study, we aimed to evaluate serum ghrelin, obestatin, leptin, motilin levels and its relationship with Helicobacter Pylori (H.pylori) in patients with HEG. Methods: A total of 160 patients, including 48 HEG patients aged between 18-40 years, 57 asymptomatic pregnant women and 55 non-pregnant healthy women, who admitted to the outpatient Gynecology and Obstetrics clinics between December 2018 - December 2019, were included in this study. The diagnosis of HEG was done in patients with severe nausea and vomiting causing loss of 5% or more of their pre-pregnancy weight, or patients with a modified PUQE score of 12 or more. Results: There was no significant difference between the groups in terms of H. pylori seropositivity (p = 0.063). The mean serum ghrelin level of the HEG group was significantly lower than the average of asymptomatic pregnant and non-pregnant control groups (p = 0.0001). The mean serum obestatin level of the HEG group was significantly lower than the average of the non-pregnant control group (p = 0.012). The mean serum leptin level of the HEG group was significantly higher than the average of asymptomatic pregnant and non-pregnant control groups (p = 0.0001). Mean serum motilin level was significantly higher in the HEG group than the average of the asymptomatic pregnant control group (p = 0.020). In the analysis of hormonal values performed in the HEG group by grouping them H.pylori positive and negative, there was no significant difference in serum ghrelin, obestatin, leptin and motilin levels between the groups. Conclusion: Serum ghrelin, obestatin, leptin and motilin levels were significantly different in HEG patients compared to the control groups, and when evaluated together with the data in the literature, it is thought that changes in the levels of these hormones may be effective in the development and course of the disease. No correlation was found between H.pylori seropositivity and serum hormone levels in patients in the HEG group.