Akut pankreatit tanılı hastalarda başvuru anında bakılan biyobelirteçlerin hastalık şiddeti ve mortalite ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between disease severity and mortality of biomarkers at the time of application in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 629212
  2. Yazar: EMİR TUĞRUL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET İBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Akut pankreatit (AP), pankreasın ani başlayan enflamatuvar tablosudur. Akut pankreatit dünya genelinde gastrointestinal sistem kaynaklı acil servis başvuruları ve hastane yatışlarında ön sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmamızda akut pankreatit tanısı ile başvuran hastalarda başvuru anında rutin olarak bakılan parametrelerin hastalık şiddeti, komplikasyon gelişimi ve mortalite ile korelasyonunu araştırılması ve çeşitli prognostik indekslerin hastalığın şiddetini predikte etme değerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Eylül 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran ve iç hastalıkları servislerinde yatan akut pankreatit tanılı 95 hasta üzerinde yapılmıştır. Tek merkezli ve prospektif olarak dizayn edilen bu çalışmada akut pankreatitte şiddet ve mortaliteyi öngörmede sık kullanılan skorlama sistemleri ile tanı anında ve sonrasında bakılan parametrelerin pankreatit şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Ayrıca bu parametrelerin yoğun bakım desteği ihtiyacı ile mortaliteyi öngörebilmekteki etkinlikleri de araştırıldı. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 56 olup hastaların başvuru anında bakılan BK, nötrofil, lenfosit, AST, kalsiyum, BUN, kreatinin, ürik asit, albümin, prokalsitonin, laktat, CRP ve 48. saatte bakılan BK, nötrofil, lenfosit, kalsiyum, BUN, kreatinin, ürik asit, albümin, laktat ve CRP değerlerinin hafif, orta ve şiddetli AP grupları arasında istatistiksel anlamlı bir şekilde farklı olduğu gösterildi. Ayrıca NLR, PLR ve CRP/Albumin oranlarının tanı anındaki ve 48. saatteki değerlerinin tümünün hafif, orta ve şiddetli AP grupları arasında anlamlı olarak farklı olduğu gösterildi (
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Acute pancreatitis (AP) is the sudden onset inflammatory condition of the pancreas. Acute pancreatitis is a major cause of gastrointestinal emergency department applications and hospitalizations worldwide. In this study, it was aimed to investigate the correlation between the severity of disease, development of complications and mortality, and the value of various prognostic indexes and some biomarkers to predict the severity of the disease in patients with acute pancreatitis. METHODS: This study was performed on 95 patients diagnosed with acute pancreatitis who applied to Gazi University hospital between september 2019 and january 2020 and who were hospitalized in internal medicine services. In this single-centered and prospectively designed study, some of the biomarkers examined with the scoring systems frequently used in acute pancreatitis were investigated in predicting pancreatitis severity, intensive care needs and mortality. RESULTS: The average age of the patients is 56, and the WBC, neutrophil, lymphocyte, AST, calcium, BUN, creatinine, uric acid, albumin, procalcitonin, lactate, CRP and 48th hour WBC, neutrophil, lymphocyte, calcium, BUN, creatinine, uric acid, albumin, lactate and CRP values were shown to be statistically different between mild, moderate and severe AP groups. In addition, NLR, PLR and CRP / Albumin ratios were shown to be significantly different between mild, moderate and severe AP groups at the time of diagnosis and at 48th hour (