Borç disiplini açısından Türkiye'de kamu borçları
- Tez No: 62922
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Günümüz toplumlarında, kamunun gelir kaynaklan içinde borçlanmanın payı giderek artmaktadır. Bu artma eğilimi borçlanmanın önemini her geçen gün arttırmaktadır. Giderek artan önem borçlanmaların devletler tarafından kolay ve sınırsız bir kaynak olarak görülmesine neden olmuştur. Bu sebep bizi ilk olarak bir borç disiplini tanımı yapmaya itmiştir. Yapılan tanıma bir standart getirilemeyeceği ve bu tanımın ülkeden ülkeye değişiklik arzedebileceği görülmektedir. Türkiye'nin kamu borcu, yaşanan ekonomik ve siyasal dalgalanmaların etkili olduğu dönemler hariç sürekli artma eğilimi göstermektedir. Kamu borcunda vadeler gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere oranla daha kısa buna karşın faiz maliyetleri daha yüksektir. Borçlanmaların talep yönetimi amacıyla yapıldığı dönemlerde borç verenlerin politikaya aykırı olarak gelir seviyesi yüksek kesim ile bankalar olduğu gözükmektedir. Bunun da gelir dağılımını bozucu etkisi açıktır. Türkiye'nin borçlanma disiplinsizliği içinde olduğunu görmekteyiz. Zaman zaman bu disiplinsizliği düzeltmek için çalışmaların yapıldığı görülmüş ancak uzun süreli bir başarı elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the share of debt, in the income sources of public is increasing continuously in societies. This tendency, increases the importance of going into debt, day by day and caused the debt; to be used as easily and limitless source by the government. For this reason, first of all we have to define debt discipline, but it is not easy to have a standard definition; it is seen that this definition is changing from country to country. Except the periods, where the economics and the political floatings exist; Türkiye's public debt have tendency of increase. In the public debt, the payment time is shorter according to the developed and developing countries, but the rate costs are higher. In the periods where the debts are made for demand management; although it is contrary to politics, it is seen that debt givers are usually the one's whose income are high and the banks. This makes a demolisher effect on the income share. We see that Türkiye is in a debt indiscipline. Time to time, some studies are made to correct this indiscipline but they didn't get a long term success.