Kanun hükmünde kararnamelerle kamu hürriyetlerinin sınırlandırılması
- Tez No: 62921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kanun hükmünde kararname ile kamu hürriyetlerinin sınırlandırılması oldukça karmaşık bir konudur. Tarihte insanoğlu daha fazla özgürlük elde etmek için çabalayıp durmuştur. Bu gayretler özgürlük hakkında değişik teorilerin doğmasına neden olmuştur. Teoriler geliştikçe özgürlüklerin alanı da genişlemiştir. Bu gelişme insanlığı bir yıkıma da götürebilirdi. Bu nedenle hak ve özgürlükleri belirli bir yerde sınırlama düşüncesi olmuştur. Böylece sınırsız özgürlük değil, kamuya ait değerlerin korunması ve devletin devamı için gerekli olan kayıtların dışında bir hürriyet getirildi. Anayasalarda bu konuda düzenlemeler yapıldı. İnsanın doğuştan sahip olduğu haklar koruma altına alındı. Çağdaş anayasalar sadece kamu özgürlüklerini sınırlamakla kalmıyor, insanların sadece insan olmalarından dolayı sahip oldukları bir kısım haklan da koruma altına alıyordu. Böylece temel hak ve hürriyetler anayasal güvenceye kavuşuyordu. Toplum kendi iradesini kullanmak suretiyle, kendisine ait bir kısım hakları sınırlıyordu. Daha doğrusu kamunun yararı ve devlet yararına bir kısım hakların kullanmaktan vazgeçiyordu. Bunun ne kadar sınırlanacağını da anayasal kayıtlarla belirliyordu. Meclisler yapmış oldukları çalışmalarda olumlu, yani hak ve hürriyetler lehine anayasal maddeler çıkarıyorlardı. Bu maddelerde sınırlamanın aksine, sahip olduğumuz haklar güvence altına alınıyordu. Anayasal güvence altına alınan bu haklara artık kimsenin müdahelesi söz konusu olmayacaktı. Olağan durumlarda herkes bu hakların kullanmada tam özgürlük içerisindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The restrictien of puplic freedomwith the decree is quite obscrued and complex topic. In history, human beings ofterded to get much more freedom. As the thearles devoloped. This devolopment could be the cause of the chaos for human beings for that reason an idea has been appeared that the restrictien of the justice and freedom. The protection of the values of puplic and for the continuity of the state rather than the records a freedom has been brought so that not infinite freedom. In constitutions, some arrangements have been made for this topic the rights of the humanbeings, comming from their births, have been protected contemporaryconstitutions do not only restrict puplic freedoms, also protect some rights of the humans coming from the human beings. So that basic rights and freedoms have been reached to the constitutional quarentees. Using their own will society have restricted some rights belonging to theirselves. Indeed, society have given up from to utilize some rights for the useful for puplic and state. It is determined that the degree of the restrictten by constitutional records. Assemblies provide some constitutional items on the side of the right and freedoms with their studies. In these items, our rights have been protected reverse of the restriction.