Diyabetin vasküler komplikasyonlarının göbek kordonu ve fetal membranlarda akuaporin 9 proteini ile ilişkisi
The relationship of vascular complications of diabetes with the aquaporin 9 protein in umbilical cord and fetal membranes
- Tez No: 629220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BOSTANCIERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diyabetes Mellitus(DM), insülin hormon eksikliği veya insülin etkisindeki defektler sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir grup metabolizma hastalığıdır. DM, uzun dönemde ise progresif gelişen spesifik komplikasyonlara yol açar ve bunlar hastalığa bağlı morbidite ve erken mortalitenin en önemli nedenleridir. Gebelikte ise DM en sık görülen metabolik bozukluktur.Gebelik öncesinde başlayıp, nefropati, retinopati gibi kronik komplikasyon gelişmiş bir gebe ile gebeliği sırasında diyabet hastalığı oluşmuş bir gebenin, bebeklerinin farklı klinik tablo sergilediği görülmüştür. Göbek kordonu ve fetal membranlar akuaporin proteini açısından zengin dokulardır. Çalışmamızda daha önceden diyabet hastası olup, vasküler komplikasyon olarak nefropati gelişmiş (VK-PGDM) 6 gebe, gebeliği sırasında diyabet tanısı almış (GDM) 6 gebe ve herhangibir hastalığı bulunmayan (KONTROL) 6 gebeden doğum sonrası alınan göbek kordonları ve fetal membranlar kullanıldı. Dokular ışık mikroskobik inceleme için Hematoksilen-Eozin (H-E) ile, immünohistokimyasal değerlendirme için Anti akuaporin 9 antikoru ile boyandı ve görsel olarak karşılaştırıldı. Daha sonra aynı dokuların -80 ℃' de muhafaza edilen kısmından Kantitatif Gerçek-Zamanlı (Real-Time) PCR (qPCR) yapılarak akuaporin 9 mRNA açıından kantitatif karşılaştırması yapıldı. Çalışmamızın sonucunda GDM ve VK-PGDM grubunda göbek kordonlarında AQP-9 ekspresyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit edilirken; fetal membranlarda AQP-9 ekspresyonu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
DM is a chronic hyperglycemic group of metabolism diseases that lead to disorders in carbohydrate, protein and fat metabolism as a result of insulin hormone deficiency or insulin effect defects. DM leads to specific complications that develop progressively in the long term, and these are the most important causes of disease-related morbidity and early mortality. It has been observed that a pregnant woman who developed a chronic complication such as nephropathy and retinopathy before pregnancy, and a pregnant woman with diabetes during her pregnancy displayed different clinical pictures. The umbilical cord and fetal membranes are tissues rich in aquaporin protein. In our study, umbilical cords and fetal membranes taken from 6 pregnants who had diabetes and who had nephropathy (VK-PGDM) as a vascular complication, diagnosed with diabetes during pregnancy (GDM) and 6 pregnant women without any disease (CONTROL) were used. Tissues were stained with Hematoxylin-Eosin (H-E) for light microscopic examination, and with Anti-aquaporin 9 antibody for immunohistochemical evaluation and visually compared. Then, quantitative real-time (real-time) PCR (qPCR) was performed from the part of the same tissues preserved at -80˚C and quantitative comparison of the aquaporin 9 mRNA angle was made. As a result of our study, while a statistically significant decrease in AQP-9 expressions in umbilical cords was detected in GDM and VK-PGDM group; There was no statistically significant difference between the groups in terms of AQP-9 expression in fetal membranes