Yüksek basınçlı bir doğal gaz boru hattı montajında iş güvenliği bakımından risk değerlendirmesi
Risk evaluation for safety installation of a high pressure natural gas pipeline
- Tez No: 629237
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Yüksek basınçlı bir doğal gaz boru hattı yapım işinde elektrik ark kaynağı uygulamalarında iş güvenliği bakımından risk analizini yaparak alınması gereken önlemlerin bu riskleri matematiksel olarak hangi ölçekte minimize edeceğini göstermektir. Toplamda 60 km boyunca ve iki buçuk yıl süresince yapımı devam eden projenin en önemli aktivitesi olan kaynak aktivitesinin insan sağlığına etkileri ve yapım aşamasında yaşanan iş kazaları, iş kayıpları ve çalışmaların durdurulmasının nedenleri incelenmiştir. Bu kapsamda yıl ve ay bazında kaza olma ihtimalleri değerlendirilmiş ve çözüm önerilerinin bu durumları sayısal olarak hangi boyutta düşürebildiği izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To analyze the risk of accidents that may occur in electrical arc welding applications in the construction of a high pressure natural gas pipeline, and the measures that should be taken mathematically to minimize these risks. The effects of resource activity, which is the most important activity of the project, which is under construction for 60 km and two and a half years in total, on human health and the reasons of work accidents, job losses and stopping work were investigated. In this context, the probability of accidents on a year and month basis was evaluated and the extent to which the solution suggestions could reduce these situations numerically was explained.