Üniversitede öğrenim gören kız öğrencilere verilen eğitimin genital hijyen davranışlarına etkisi
The effects of genital hygiene education given to female university students
  1. Tez No: 629238
  2. Yazar: SİNEM SIPÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerine verilen eğitimin, öğrencilerin genital hijyen davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kontrol gruplu bir müdahale çalışmasıdır. Bu çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Erciyes Üniversitesi Eğitim ve Edebiyat Fakültelerinde öğrenim gören kadın öğrencilerin katılımıyla yapılmıştır. Edebiyat Fakültesi'nde okuyan öğrencilerden 43 öğrenci araştırmanın müdahale grubuna, Eğitim Fakültesi'nde okuyan öğrencilerden 44 öğrenci ise kontrol grubuna alındı. Öğrencilere sosyodemografik anket formu ve Genital Hijyen Davranışları Ölçeği (GHDÖ) uygulanmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere araştırmacı tarafından kadın üreme sistemi anatomisi, fizyolojisi, sık görülen vulvovajinal hastalıklar, hekime başvurulması gereken durumlar ve doğru genital hijyen uygulamaları konuları ile ilgili eğitim verilmiştir. Eğitimden 3 ay sonra anket ve ölçekler her iki gruba yeniden uygulandı.Verilerin analizinde Fisher kesin ki kare testi, Pearson ki kare testi, Mc Nemar testi, Mc Nemar Bowker testi, Wilcoxon T testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Eğitimden sonra müdahale grubunda GHDÖ toplam puanında ve Genel Hijyen Davranışları (GHD) ile Adet Hijyeni (AH) alt boyut puanlarında, kontrol grubuna göre önemli derecede artış saptandı. Eğitim sonrasında Anormal Bulgu Farkındalığı alt boyutunda ise müdahale ve kontrol gruplarında bir değişiklik olmadı. Eğitim sonrasında günlük ped kullanımı ve dar alt kıyafet tercihi gibi genital hijyen davranışlarında müdahale grubunda kontrol grubuna göre olumlu yönde anlamlı bir fark saptandı. Üniversitede okuyan kadın öğrencilere verilen eğitim, öğrencilerin doğru genital hijyen davranışlarını kazanmasında önemli ölçüde fayda sağlamıştır. Bu nedenle bütün üniversite öğrencilerine doğru genital hijyen davranışlarını kazandırmaya yönelik eğitimler programlanmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of genital hygiene training given to Erciyes University students. This interventional research is conducted with a control group. This study is performed in Erciyes University Faculty of Arts and Faculty of Education in 2018-2019 educational year. An intervention group of 43 students were educated at Faculty of Arts and a control group of 44 students wereeducated at Faculty of Education were formed. A sociodemografic questionnairec and Genital Hygiene Behaviours Scale (GHBS) were applied to the students. The students in the intervention group were given an education on Anatomy and Physiology of women reproduction system, common vulvovaginal diseases, situations of required to see a doctor and appropriate genital hygiene behaviours. The same questionnaires were reapplied to both groups three months after the education. Mann Whitney U test, Wilcoxon T test, Pearson's chi squared test, Fisher's exact test and Mc Nemar's test were used for statistical analyses. In the intervention group a significant increase was found in GHBS total score, general hygiene subdimension score and menstrual hygiene subdimension score after the education. There was no significant change in abnormal finding awareness subdimension score after the education. After the educationit is observed that using panty liners and wearing tight clothes were significantly lower in the intervention group compared to the control group. It was concluded that the education given to female university students significantly improved and helped to modify their genital hygiene behaviours. Therefore trainings should be planned and providedsustainability of education for all university students.