Sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine mmp-1'in etkileri (deneysel çalışma)
Effects of mmp-1 on wound healing in rats (experimental study)
- Tez No: 629251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED BEŞİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özet SIÇANLARDA YARA İYİLEŞMESİ ÜZERİNE MMP-1'İN ETKİLERİ (DENEYSEL ÇALIŞMA) Amaç: Skarlı yara iyileşmesi insanlar tarafından istenmeyen ve her zaman bir çözüm yolu aranan bir durumdur. Günümüzde ilerleyen teknoloji ve tıp bilimine rağmen, halen skarsız yara iyileşmesi başarılamamıştır. Bu konuda fetal yara iyileşmesi üzerine birçok çalışma yapılmışsa da herhangi bir sonuç alınamamıştır. Literatürde, omurgalı bir canlı türü olan axolotllarda da rejenerasyon ve skarsız yara iyileşmesine rastlanılmıştır. Axolotl ve insan yara iyileşme süreçleri kıyaslandığında axolotl yara iyileşme sürecinin birinci gününden itibaren yara yerinde görülen MMP 1 enziminin, insan yara iyileşmesinde yara yerinde ancak 1 hafta sonra ortaya çıkması dikkat çeken farklılıklardandır. (1)MMP 1 enziminin üyesi olduğu kollejenazlar, epitelizasyondaki rolleri sebebiyle de yara iyileşmesinde önemli yer tutmaktadırlar. (2)Matrix metalloproteinaz 1'in yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileri literatürdeki bazı çalışmalar ile gösterilmiştir. Ancak bu çalışmaların çoğu MMP 1 enziminin sistemik uygulanması ile yapılmıştır ve yine birçoğu epitelizasyon ile ilişkilidir. Literatürde MMP 1 enziminin intralezyonel lokal olarak uygulandıklarında, skar formasyonu ve yara iyileşmesi üzerine etkilerini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bizde çalışmamızda MMP-1 enziminin intralezyonel olarak uygulanmasının skar formasyonu ve yara iyileşmesi üzerine etkilerini araştırdık. Yöntem: Çalışmada herbir grupta 8 sıçan bulunan 5 grup oluşturuldu. Bu gruplar 3 kontrol ve 2 deney grubu olarak ayrıldı. Kontrol 1 grubunda yara iyileşmesi spontan olarak iyileşmeye bırakılırken, kontrol 2 grubuna intralezyonel serum fizyolojik, kontrol 3 grubuna sistemik serum fizyolojik uygulandı. Deney 1 grubuna ilk 7 gün boyunca intralezyonel MMP 1, deney 2 grubunuysa yine ilk 7 gün boyunca sistemik MMP 1 enzimi verildi. Oluşturulan tüm yaralar pansuman uygulanmadan takip edildi. Yara iyileşmesinin 4.,7.,14. ve 21. günlerinde her sıçandan biyopsiler alındı. Örnek kesitlere, dokunun krut şiddeti, lenfositik yanıt, vasküler proliferasyon, fibroblast proliferasyonu, epitel hiperplazisi, yabancı cisim reaksiyonu, ülser oluşumu, akut inflamasyon, keloid skar oluşumu, hipertrofik skar oluşumu olmak üzere toplamda 10 adet histopatolojik parametreyi değerlendirmek amacıyla, hemotoksilen -eosin(H+E) boyası uygulandı. Bu piyesler, sadece biyopsilerin alındığı gün hakkında bilgisi olan patologla birlikte değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Abstract EFFECTS OF MMP-1 ON WOUND HEALING IN RATS (EXPERIMENTAL STUDY) Objective: Scarred wound healing is a situation, undesirable by people and always a solution is sought for. Despite advancing technology and medical science at the present time, scarless wound healing couldn't still be achieved. Regarding this subject; although many studies have been conducted on fetal wound healing, no results have been obtained. It is found when the literature is scanned that in addition to fetus, scarless wound healing is also observed in a species called as axolotl. When axolotl and human wound healing processes are compared with each other, it is striking that MMP 1 enzyme, which is observed as of the first day of the axolotl wound healing period, appears only after 1 week as of human wound healing. (1). Collagenases, which are members of the MMP 1 enzyme, have an important place in wound healing due to their role in epithelization. The positive effects of matrix metalloproteinase 1 on wound healing were demonstrated by some studies in the literature. However, most of these studies were done with systemic application. As far as we investigated in the literature, there is no study analysing the effects of f MMP 1 enzyme on scar formation and wound healing when locally applied as intralesional. We investigated the effects of intralesional application of MMP-1 on scar formation and wound healing in our study. Method: 5 groups were created with 8 rats in each group in the study. These groups were divided into 3 control groups and 2 experimental groups. As well as wound healing was allowed to heal spontaneously in control group 1; intralesional normal saline was applied to control group 2, systemic normal saline was applied to control group 3. The experimental group 1 was given intralesional MMP 1 for the first 7 days and group 2 was given systemic MMP 1 for the first 7 days. All created wounds were followed up without dressing. The biopsy were conducted on each rat in 4 th,7th,14th ve 21st days of wound healing. Hematoxylin eosin (H + E) stai ning was applied to the sample sections in order to evaluate 10 histopathological parameters in total, including crust severity of tissue, lymphocytic response, vascular proliferation, fibro-blast proliferation, epithelium hyperplasia, foreign body reaction, ulcer formation, acute inflammation, keloid scar formation, hypertrophic scar formation. These pieces were solely evaluated with the pathologist who had information about the day the biopsy had been conducted.