Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde akut koroner sendrom tanısı ile değerlendirilip taburcu edilen hastalarda 1 ay içerisindeki majör kardiyak olay gelişiminin araştırılması
Investigation of the development of major cardiac events within 1 month in patients who were evaluated with the diagnosis of acute coronary syndrome and discharged in the emergency department of Eskişehir Osmangazi University Hospital
- Tez No: 629296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
HsTn'e ve risk skorlamalarına rağmen AKS şüphesi olan hastalarda taburculuk sonrasında MKO gelişebilmektedir. Tezin amacı; acil servise akut koroner sendrom şüphesi ile başvuran ve hsTn belirteci negatif olup taburcu edilen hastalarda 1 ay içerisindeki MKO araştırılmasıdır. Retrospektif olarak 2016 ve 2019 yılları arasında başvuran 1919 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 56'sında (%2,9) MKO gelişti.
Özet (Çeviri)
Despite hsTn and risk classifications, MACE might develop after discharge of patients with suspected acute coronary syndrome. The aim of the thesis is; MACE is investigated within 1 month in patients who are admitted to the emergency department with suspicion of acute coronary syndrome and hsTn marker is negative and are discharged. Retrospectively, between 2016 and 2019, 1919 patients were included in the study. MACE developed in 56 patients (2.9%).