Güneydoğu Anadolu bölgesindeki üniversitelerde öğrenim gören Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin İngilizcenin 4 temel dil becerisine yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi
A study on the self-efficacy beliefs towards 4 basic language skills of English of the Tourism Guidance Department students who study in the universities in Southeastern Anatolia
- Tez No: 629301
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada turizm rehberliği öğrencilerinin İngilizcenin 4 temel dil becerisine yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırma Batman, Mardin Artuklu, Adıyaman ve Harran Üniversitelerinde yer alan turizm rehberliği bölümlerinde öğrenim gören toplam 214 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Yanar ve Bümen (2012) tarafından geliştirilen“İngilizce ile İlgili Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ölçek okuma, yazma, dinleme ve konuşma alt boyutlarından oluşmaktadır. Cronbach alpha iç tutarlılık katsayıları okuma alt boyutunda .84, yazma alt boyutunda .88, dinleme alt boyutunda .90, konuşma alt boyutunda .91 ve ölçeğin tümünde .94, olarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler betimleyici ve parametrik testlerle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyledir: Cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre öğrencilerin İngilizcenin 4 temel dil becerisine yönelik öz yeterlik inançlarında, yapılan bağımsız t-testi sonucunda anlamlı farklılıklar görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the self-efficacy beliefs towards 4 basic language skills of English of tourism guidance students. The research in the survey model was carried out with a total of 214 students studying in the tourism guidance departments in Batman, Mardin Artuklu, Adıyaman and Harran Universities. The data of the research were collected using the“Self-Efficacy Belief Scale for English”developed by Yanar and Bümen (2012). The scale consists of reading, writing, listening and speaking subdimensions. Cronbach alpha internal consistency coefficients were calculated as .84 in reading sub-dimension, .88 in writing sub-dimension, .90 in listening sub-dimension, .91 in speaking sub-dimension, and .94 in the entire scale. The data obtained were analyzed by descriptive and parametric tests. The findings from the research are as follows: According to the variables of gender and class level, no significant differences were observed in the self-efficacy beliefs towards 4 basic skills of English of the students as a result of independent t-test (p>0.05).