Nükleer tedarik zincirinde en iyi siber güvenlik sistemine sahip ülkenin seçilmesi
Selecting the country with the best cyber security system in nuclear supply chain
- Tez No: 629320
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgisayar güvenliğine olan ilginin ve akabinde bu yöndeki araştırmaların ve uygulamaların arttığı günümüzde pek çok uluslarası devlette olduğu gibi ülkemizde de gelecekte yaşanması olası tehdit senaryolarına karşı yeni düzenlemeler yapılmakta ve savunma sistemleri geliştirilmektedir. Bu düzenlemeler en nihayetinde nükleer tesislerin güvenliğini de etkileyebilecek olan bilgisayar güvenliği gereksinimlerini de karşılamalıdır. Bilgi ve bilgisayar güvenliğinin hedefinde genelde elektronik veri ve bilgisayarların siber tehditlere karşı korunması vardır. Bu tezin hedefi ise nükleer tedarik zincirinde yer alan dijital sistemlerin her türlü kötü niyetli eyleme karşı hazırlıklı olmasını sağlamak, bu amaçla yalnızca nükleer tesislerin değil nükleer güvenliği aynı seviyede etkileyebilecek tüm tedarik zincirinde siber güvenliği sağlamanın gerekliliği konusunda farkındalık kazandırmaktır. Bu tezin bilgisayar güvenliği konusunda bilgi alt yapısı oluşturulması, nükleer tedarik zincirinin işleyiş mekanizmasının ortaya konularak olası tehditlerin değerlendirilmesi ve bu hususta ortaya konulabilecek savunma sistemlerinin geliştirilmesi bakımından faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu tezde, diğer ülke uygulamalarının ve uzman görüşlerinin aktarılması sağlanarak ülkemiz nükleer altyapısının güçlendirilmesi ve nükleer tedarik zinciri yönetiminde siber güvenliği geliştiren başarı faktörlerini Analitik Hiyerarşi Prosesi(AHP) kullanarak sıralaması bakımından katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, as the interest in computer security and subsequent research and applications in this direction have increased, new regulations are being made and defense systems are being developed against future threatening scenarios in our country, as in many international states. These regulations must also meet computer security requirements, which may ultimately affect the security of nuclear facilities. Electronic data and computers are generally protected against cyber threats at the target of information and computer security. The aim of this thesis is to ensure that the digital systems in the nuclear supply chain are prepared for all kinds of malicious actions, and for this purpose, to raise awareness about the necessity of providing cyber security in the entire supply chain that may affect not only nuclear facilities but also nuclear security at the same level. It is thought that this thesis will be useful in terms of establishing an information infrastructure on computer security, evaluating possible threats by revealing the functioning mechanism of the nuclear supply chain and developing defense systems that can be revealed in this regard. In this thesis, it will contribute to the strengthening of our country's nuclear infrastructure and listing the success factors that improve cyber security in the nuclear supply chain management by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) by providing the transfer of other country practices and expert opinions.