Soğutma sistemi ile desteklenen kapalı devre buhar türbini sisteminin tasarımı ve deneysel araştırılması
Design and experimental research of closed cycle steam turbine system supported with cooling system
- Tez No: 629321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde yoğuşturucudan atılan ısı enerjisi kullanılarak elektrik enerjisi üretilmesi sisteminin tasarımı ve deneysel çalışması yapılmıştır. Sistemde, devre için bir türbin tasarlanarak üretilmiştir. Türbin girişinde soğutucu akışkanın basıncı yükseltilerek türbinin enerji üretmesi sağlanmıştır. Türbin çıkışında soğutucu akışkan yoğuşturularak çevrime tekrar alınmıştır. Geliştirilen sistemde 4 HP ve 6 HP güçlerinde iki kompresör kullanılıp, kompresörlerin hızı invertörler vasıtasıyla kontrol edilmiştir ve sistem için kontrol teknolojisi geliştirilmiştir. Sistemin tamamı, mikrodenetleyici ile otomatik olarak kontrol edilmiştir. Alternatör hızı 200 devir/dakika ve üretilen elektrik gücü 66,6 W olarak ölçülmüştür. Sistemin çalışması için harcanan enerjinin %2,08'i sisteme geri kazandırılmıştır. Böylece, bir enerji dönüşümü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and experimental study of the system of generating electricity using heat energy discharged from the condenser in vapor compression cooling systems has been performed. In the system, a turbine is designed and manufactured for the circuit. The pressure of the coolant was increased at the turbine inlet, the turbine was provided to generate energy. At the turbine outlet, the refrigerant was condensed and taken back to the cycle. In the developed system, two compressors with 4 HP and 6 HP powers were used, the speed of the compressors was controlled by inverters and control technology was developed for the system. The entire system was automatically controlled with a microcontroller. The alternator speed was measured as 200 rpm and the electrical power produced was 66.6 W. 2.08% of the energy spent for the operation of the system was recycled to the system. Thus, an energy transformation has been achieved.