Naftalen birimi içeren poli(fenoksi-imin)lerin sentezi, karakterizsyonu ve elektrokimyasal özellikleri
Synthesis, characteriation and eletrochemical properteis of poly (phenoxy-imines) containing naphthalene
- Tez No: 629322
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 8-amino-2-naftol, 7-amino-4-hidroksi-2-naftalen sülfonik asit ve 8-amino-1-naftol-3,6-disulfonik asit ile 4-hidroksi benzaldehitin kondenzasyon reaksiyonuyla Schiff bazı bileşikleri sentezlendi. Elde edilen maddeler alkali ortamda oksidant olarak H2O2 ilavesiyle polimerlerine dönüştürüldü. Ardından sentezlenmiş olan bileşiklerin yapıları, UV-Vis, NMR ve FT-IR yöntemleriyle aydınlatıldı. Polimerlerin yüzey morfolojileri SEM analizi ile incelendi. Elde edilen maddelerin termal özellikleri DSC ve TG-DTA ölçümleri ile bulundu. Jel geçirgenlik kromotografisiyle (GPC) polimerlerin Mw, Mn, MZ, MP ve PDI değerleri hesaplandı. Sentezlenen bileşiklerin elektrokimyasal, optik ve floresans özellikleri sırasıyla UV-Vis, CV ve Floresans (PL) ölçümleriyle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the Schiff bases were synthesized by the condensation reactionof 8-amino-2-naphthol, 7-amino-4-hydroxy-2-naphthalene sulfonic acid and 8-amino-1-naphthol-3,6-disulfonic acid with 4-hydroxy benzaldehyde. The obtained bases were converted into their polymers by the method of oxidative polycondensation with the addition of H2O2 as an oxidant in aqueous media. After that, the structures of compounds synthesized were highlighted with the analysis of FT-IR, UV-Vis and NMR. The Surface morphologies of polymers were examined by SEM analysis. The thermal features of the obtained substances were found with TG-DTA and DSC measurements. Mn, Mw, MZ, MP and PDI values measurements of polymers were measured with gel permeability chromatography (GPC). The features of the synthesized compounds such as electrochemical, optic and fluorescence were highlighted by the measure ments UV-Vis, CV and fluorescence (PL).