A study on cytotoxic effects of Hypericum perforatum on human cancer cell lines
Sarı kantaron otu (Hyperıcum perforatum)'nun insan kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri hakkında bir çalışma
  1. Tez No: 629360
  2. Yazar: FERDA TANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Botanik alanında Hypericum perforatum olarak bilinen kantaron otu, yayılarak büyüyen, neredeyse Dünyanın tüm ılıman bölgelerinde yetişebilen yapraklı bir bitkidir. Bu bitkinin harici ve dâhili bir ilaç olarak kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. O zamanlardan günümüze kadar anksiyete, depresyon, kesikler ve yanıklar için kullanılan en gözde tedavi yöntemlerinden olmuştur. Araştırmacılar, kantaron otunun kanser, ateşli hastalıklar, virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklarda aktif bir rolü olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca kantaron otu geleneksel ve alternatif tedaviler arasında bir köprü olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, kantaron otu infüzyon solüsyonun, bir kemoterapi ilacı olan etoposid ile birlikte ve etoposid olmadan uygulandığında U 87 MG Glioblastoma kanser hücreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Etanol ile hazırlanan ve 1/25 oranında seyreltilen sarı kantaron otu çözeltisinin, etoposid uygulanmadan kullanıldığı durumlarda en etkili sitotoksik etkiyi gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
St. John's wort which is abbreviated as (SJW), denoted as Hypericum perforatum by botanists, is a yawning, foliaged plant that rises in nearly all of the world's mild areas. Utilization of this type as a galenic cure for interior and exterior diseases dates back to archaic times. From these times, SJW is one of the favorite cures for anxiety, depression, incisions, and scalds. Researchers suggest that SJW has active role in the cure of several illnesses, like cancer, diseases related with inflammation, and illnesses caused by bacterias and viruses, and as an anti-oxidant and neuro-protective factor. In this study the cytotoxic effects of Hypericum perforatum infusion solution on U-87 MG Glioblastoma cancer cell lines was examined when it is applied with and without etoposid. The results demonstrate that 1/25 diluted ethanol extract of Hypericum perforatum without etoposid tend to show the best cytotoxic effect.