Bazı makroalg türlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activities of some macroalg species
- Tez No: 629367
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğadaki canlı türlerinin doğal savunma sistemlerinde önemli rol oynayan antimikrobiyal etkili bazı maddeler ve bileşikler, çeşitleri bakımından oldukça fazladır. Denizlerin en önemli canlı kaynaklarından biri olan algler üzerinde son zamanlarda oldukça çok araştırma yapılan önemli bazı farmakolojik etkilerinin yanısıra, antimikrobiyal, antiviral, antikanser, antifungal, antibakteriyal, antiinflamatuar etkileri araştırılan organizmalardır. Bu çalışmada Chlorophyta- Phaeophyta- Rhodophyta divizyolarına ait altı farklı makroalg türlerinden metanol ve kloroform ekstraktları hazırlanarak; elde edilen ekstraktların antimikrobiyal aktivitelerini belirlemek amacı ile test edildi. Negatif kontrol olarak (DMSO) ve pozitif kontrol olarak gentamisin kullanıldı. Phaeophyta divisyosuna ait C. foeniculacea türünün metanol ekstraktı üç bakteri türüne karşı (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Sarcina lutea)
Özet (Çeviri)
Some antimicrobial agents and compounds that play an important role in the natural defense systems of living species and varieties are quite large. One of the most important living resources of the seas, algae are organisms whose antimicrobial, antiviral, anticancer, antifungal, antibacterial, anti-inflammatory effects have been investigated as well as some important pharmacological effects that have been researched quite recently. In this current study, methanol and chloroform extracts from six different macroalgae species belonging to Chlorophyta- Phaeophyta- Rhodophyta divisions were prepared; The extracts obtained were tested to determine their antimicrobial activities. DMSO was used as negative control and gentamicin was used as positive control. It has been concluded that Phaeophyta C. foeniculacea species from methanol extract was the most effective species extract showed that a more effective antibacterial activity against three bacterial species (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Sarcina lutea) with a value of