Çukurova koşullarında danelik mısırda (Zea mays L.) farklı ekim zamanlarının dane verimi ve bazı bitkisel özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different sowing times on grain yield and some plant characteristics of dent corn (Zea mays L.) in çukurova region conditions
  1. Tez No: 629377
  2. Yazar: ENGİN IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma Çukurova Bölgesi ana ürün koşullarında danelik mısırda (DKC 6761, DKC 5364 ve 72 MAY 80) farklı ekim tarihlerinin (1 Şubat, 20 Şubat, 10 Mart, 30 Mart, 20 Nisan) dane verimi ve diğer bazı bitkisel özelliklere etkisini belirlemek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında, 2019 yılında bölünmüş parseller deneme desenine göre, üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı ekim zamanlarının bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitkide sap kalınlığı, koçanda dane oranı ve bin dane ağırlığı değerleri yönünden istatistiki açıdan önemli bir fark oluşturmadığı, koçan boyu, koçan çapı, koçanda dane sayısı, tek koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, nem içeriği ve dane verimi üzerine ise istatsitiksel olarak önemli olduğu, en yüksek dane veriminin 30 Mart ekim tarihli DKC 6761 mısır çeşidinden (1320.00 kg/da) elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different sowing times (1 February, 20 February, 10 March, 30 March, 20 April) on grain yield and several plant characters of dent corn (DKC 6761, DKC 5364 and 72 MAY 80) in the main product conditions of Çukurova Region, in the Research and Application Area of Cukurova University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, according to split plot design with three replication.. According to the results obtained from the research, the effect of different sowing dates wasn't significant for plant height, first ear height, stem diameter, ear grain ratio and 1000 grain weight, while significant for ear lenth, ear diameter, number of grains per ear, single ear weight, grain weight per ear, hectolitre weight, moisture content and grain yield. It was determined that the highest grain yield was obtained from DKC 6761 maize variety (1320.00 kg / da) from the 30 March sowing.