Konut projelerinde bilgi ve güven faktörlerinin proje başarısına etkisi
Effect of knowledge and trust factors on resi̇denti̇al project success
- Tez No: 629392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ülkemizde farklı satış sistemleri ile hayata geçirilen konut projeleri, başarılı bir şekilde sonuçlanabildiği gibi birçok gerekçeden dolayı başarısız bir şekilde de sonuçlanabilir. Gerek müteahhit gerek alıcı açısından kritik bir alım-satım sürecine dayalı konut projelerinde hedeflenen sonuç, çok yönlü başarı faktörlerinin gerçekleştirilmesi oranında sağlanmaktadır. Başarı faktörlerini etkileyen temel kriterlerden“Güven”ve“Bilgi”etmenleri alım-satım sürecinde hem alıcı hem de müteahhit için projenin her aşamasında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, konut projelerinin başarısını etkileyen faktörleri incelemek, alıcı için her alternatif projeye ait potansiyel riskleri belirlemek, Bilgi-Güven-Başarı etmenlerinin birbiriyle ilişkilerini belirlemek ve alıcıya başarılı projeleri seçebilmesinde yol gösterici öneriler sunmak hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, müteahhit ve konut alıcılarına anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada edinilen bulgular ve varılan sonuçlar ışığında, güven ve bilgi faktörü ile bazı demografik özelliklerin proje başarısı üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing projects implemented in our country with different sales systems, can be both successful and fail due to so many different reasons. The result of targeted housing projects based on critical purchase-sales process for both the house buyer and the contractor is provided in the ratio of realization of multidirectional success factors.“Trust”and“Knowledge”factors, which are the main criteria affecting success factors, play an important role in every phase of the project for both the buyer and the contractor. In this study, it is aimed to examine the factors affecting the success of the housing projects, to determine the potential risks for each alternative project for the buyer, to determine the relationships between the Knowledge-Trust-Success factors, and to provide guiding suggestions to the buyer in choosing successful projects. In this direction, a survey was conducted to contractors and housing buyers. In the light of the findings and conclusions obtained in the study, it was concluded that the trust and knowledge factor and some demographic features were effective on the success of the project.