İşletme birleşmelerinin kredi değerliliği üzerine etkileri
  1. Tez No: 62941
  2. Yazar: SEVGİ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Dünyamız bir entegreleşme sürecindedir. Şirketler ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilmek için, optimal ölçek anlayışını zorlayarak, büyüme ve dolayısıyla zorunlu birleşmelere zorlanmaktadırlar. işletmelere baktığımızda ise, faaliyetlerini sürdürmek için özkaynak kullanımının yanısıra finans kurumlarından da kaynak kullanılmasının zaman zaman bir zorunluluk haline geldiğini görmekteyiz. İşletmeler kaynak kullanımı gereksinimlerini mali tablolarının analizleri sonucunda saptamaktadırlar. İşletmelerin mali tablolarında yapabilecekleri iyileştirmenin bir yolu olarak ta işletme birleşmeleri yeralmaktadır. Bu birleşme sonunda birleşilen işletmenin kredi değerliliğinden yararlanılacak ve birtakım olumsuzluklar ortadan kalkabilecektir. Bu çalışmayı yaparken, işletme birleşmelerinin kredi değerliliği üzerinde ne gibi etkiler meydana getireceği ve birleşmeye karar vermiş iki işletmenin birleşme öncesi ve sonrası mali tablolarının incelenmesi şeklinde bir yol izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our world is in on integration process. Companies in the world are forced to enlarge themselves and integrate with other companies by forcing their optimal scale understanding in order to be able to compete in international and national level. This integration is the result of the necessity to use limited sources in an optimal way. We observe that companies sometimes need to borrow from financial institutions as wellas their own sources in order to be able to continue their activities. Companies decide their needs for money according to their financial tables analysis. One of the solution to have better financial tables is to intagrate with another company. After integration company will benefit from credit value (worthiness) of the integrated company and some of their problems will dissappear. While preparing this thesis, effects of integration with another company an the credit valve, and financial tables of the companies before and after integration are scrutinized.