İşletme birleşmelerinin 3 no'lu Türkiye Finansal Raporlama Standardı (TRFS 3) çerçevesinde muhasebeleştirilmesi
The accounting of business combinations according to Turkish Financial Reporting Standards (TRFS 3)
  1. Tez No: 235323
  2. Yazar: CEREN UZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, şirketleri birleşmeye yönlendiren nedenler sıralanarak, şirket birleşmelerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Ülkemizde şirket birleşmelerinin hukuksal, vergisel ve sermaye piyasası açısından durumu belirtilmiştir.Ülkelerde farklı muhasebe standartları uygulanması özellikle çok uluslu şirketleri ve kredi verenleri olumsuz etkilemektedir. Dünyanın her yerinde aynı muhasebe dilinin konuşulması ve mali tabloların aynı standartlar çerçevesinde oluşturulması yatırımcıların daha doğru ve kolay karar vermelerini sağlayacaktır.Bu çalışmanın amacı, IFRS/TFRS 3 İşletme Birleşmeleri Standardı ile ilgili son yıllardaki gelişmeleri gözden geçirerek, işletmeler açısından önemini vurgulamak ve verilen örnekler yardımıyla işletmeler için uygulamaya yönelik bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth of companies and consequently the reasons for merging have been identified and thus the classification of business combinations have been done. The situation of business combinations in Turkey, whatever their lawful situations have been emphasized according to law, taxes and capital market.Application of different accounting standards has a negative impact especially on the multinational companies and creditors. Enforcement of the international accounting standards and rules are going to help investors in order to make better decisions about financial statements.The purpose of this study is to evaluate developments concerning business combinations according to IFRS/TFRS 3 examine into its importance for firms which recent changes made on this Standard. Various examples relating these changes are used to clariy the application of this standard.