Meclis zabıtları ışığında laiklik ve 163. meddenin seyri
- Tez No: 62940
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma bir Giriş, iki Bölüm ve bir Sonuçtan ibarettir. Girişte klasik tarifiyle“Din ve Vicdan Hürriyeti; ve Din ve Devlet İşlerinin Birbirinden Ayrılması”olan Laiklik kavramının incelenmesi ve tarihi içindeki çıkış şartlan yeralmıştır. Birinci ve ikinci bölümde incelenen konular Meclis Zabıtlarına bağlı kalınarak ele alınmıştır. Birinci bölümde Laiklik ilkesinin Anayasaya girişi ve Devletin temel nitelikleri arasında yer alışı safhaları incelenmiştir. İkinci bölümde Türk Ceza Kanunu 163. maddenin kabulü ve daha sonra Laiklik ilkesinin koruyucusu haline getirilişi, ayrıca cezaların altınlısı ve en son yürürlükten kaldınlışı safha safha ortaya konulmuştur. Sonuçta ise yapılan çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve vanlan sonuç ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is compesed of an introduction, two chapters and a conclusion In the introduction section, the concept of laicism, that with its classical defi nition, is freedom of religion and conscience and seperation of religious and state affairs from each other" and its appearance conditions in the history are placed. j The topics, analysed in the first and second chapters are examined depending on the Assembly records. In the first chapter, the phases of inclusion of laicism into the constisution and its involvement among the fundamental characteristics of state, are analysed In the second chapter, acceptance of the 163 rd Article of Turkish Criminal Law and then making it the protector of laicism principle, as well as increase in its penalties and in the and its abrogation are proved phase by phase In the conclusion, a general evaluation of the study is done and the result reached is expressed.