Bulk fill kompozit rezinlerin farklı tabaka kalınlıklarında ve farklı ışık güçlerinde polimerize edilmesinin kompozitin dönüşüm derecesi, mikro sertliği ve sitotoksisitesine etkisi
Effect of polymerization of bulk fill composite resins in different layer thicknesses and light irradiance on the degree of conversion, micro hardness and cytotoxicity of the composite
  1. Tez No: 629468
  2. Yazar: SEVDE GÜL BATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bulk fill kompozit rezinlerin farklı kalınlıklarda ve farklı ışık gücü modlarında polimerize edilmesinin kompozitlerin dönüşüm derecesi, mikro sertlik ve sitotoksisiteleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma deneysel bir araştırma olup, bu çalışmada Sonic Fill 2 (SF), Filtek Bulk Fill (FBF) isimli iki farklı bulk fill kompozit rezin kullanıldı. Her iki kompozitten 5 mm çapında 2, 4 ve 6 mm kalınlıkta hazırlanan örnekler 2 farklı güç modunda (1000mW/cm2-20 sn ve 3200 mW/cm2- 3sn) polimerize edilerek her grupta 5 numune olacak şekilde dönüşüm derecesi, mikro sertlik ve sitotoksisite analizleri için toplamda 180 adet örnek elde edildi. Dönüşüm derecesi, Fourier Transform Infrared Spektrometre ile, mikro sertlik ölçümü Vickers sertlik ölçüm cihazıyla örneklerin alt ve üst yüzeylerinden yapılmıştır. Sitotoksisite, WST-1 testiyle fibroblast hücreleri (L929) kullanılarak 1,7 ve 21. günlerde analiz edilmiştir. SPSS 22 paket programı ile elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effects of polymerization of bulk fill composite resins in different layer thicknesses and different light power modes on the degree of conversion, micro hardness and cytotoxicity of composites. Materials and Methods: This study is an experimental study and two different bulk fill composite resins named Sonic Fill (SF) and Filtek Bulk Fill (FBF) were used in this study. A total of 180 composite samples with 5 mm diameter, 2, 4 and 6 mm thicknesses and polimerized with 2 different power modes (1000mW/cm2-20 sn and 3200 mW/cm2- 3sn) were prepared for the degree of conversion, micro hardness and cytotoxicity analaysis. The degree of conversion was measured with Fourier Transform Infrared Spectrometry, micro hardness measurement with the Vickers hardness tester from the lower and upper surfaces of the samples. Cytotoxicity was measured on days 1,7 and 21 using fibroblast cells (L929) with the WST-1 test. Statistical analysis of the data obtained was made with SPSS 22 program.