Halojen ve led ile polimerize edilmiş bulk fill kompozit rezinlerin dönüşüm derecesi ve mikrosertlik değerlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of conversion degrees and microhardness values of bulk fill composite resins polymerized with different light devices
- Tez No: 549717
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; yeni nesil tek tabaka halinde uygulanabilen bulk fill kompozit rezinlerin QTH ve LED ışık cihazları ile polimerize edilerek dönüşüm değerlerinin ve mikrosertlik düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 6 farklı bulk fill kompozit rezin; SDR (Dentsply), Sonic Fill (Kerr), X-tra Fil (VOCO), Beautifil Bulk Restorative (Shofu), Beautifil Bulk Flowable (Shofu), Filtek Bulk Flowable (3M ESPE) ve kontrol grubu olarak 1 adet mikrohibrit tipte Filtek Z250 (3M ESPE) kullanılımştır. Kompozit rezinlerden 7 mm çapında 2 ve 4 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlanarak, LED (Elipar S10, 3M ESPE) ve QTH (Hilux, Benlioğlu) ışık cihazları kullanılarak polimerize edilmiştir. Örneklerin 24 saat 37 °C'de bekletilmesinin ardından FTIR-ATR (Perkin Elmer Spectrum Two) ile dönüşüm yüzdeleri belirlenmiş ve ardından Knoop sertlik cihazı (Buehler MMT-3 Digital microhardness tester; Lake Bluff, IL, USA) ile sertlik ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to compare the conversion values and microhardness levels of new generation bulk fill composite resins that can be applied in one layer by polymerizing them with QTH and LED light devices. Material and Method: 6 different bulk fill composite resins SDR (Dentsply), Sonic Fill (Kerr), X-tra Fil (VOCO), Beautifil Bulk Restorative (Shofu), Beautifil Bulk Flowable (Shofu), Filtek Bulk Flowable (3M ESPE) and 1 microhybrid type Filtek Z250 (3M ESPE) as the control group were used in our study. Samples with a diameter of 7 mm and thickness of 2 and 4 mm in the form of discs were prepared from the composite resins and they were polymerized by using LED (Elipar S10, 3M ESPE) and QTH (Hilux, Benlioğlu) light devices. After the samples were kept for 24 hours at 37 °C, their conversion degree were found with FTIR-ATR (Perkin Elmer Spectrum Two) and their hardness measurements were made with Knoop hardness device (Buehler MMT-3 Digital microhardness tester; Lake Bluff, IL, USA).