Hareket hastalığında denge sistemini etkileyen parametrelerin araştırılması
Investigation of parameters affecting the balance system in motion sickness
  1. Tez No: 629484
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hareket hastalığı (HH), vestibüler ve/veya vizüel uyarımlarla meydana gelebilmektedir. Lineer, angular ya da multiplanar ivmelenmelerde ve vestibülo-oküler reflekslerin (VOR) bozulmasında HH semptomları oluşabilmektedir. Dengenin sağlanmasında etkili olan vestibüler, vizüel ve somatosensör sistemler arasındaki uyumsuzluklar postural instabiliteye neden olabilmektedir. Çalışmamızda, HH duyarlılığı olan bireylerde vizüel, vestibüler ve somatosensör parametrelerin incelenmesi ve bireylere uygulanan farklı test yöntemleri ile HH'nin tanılanması ve değerlendirilmesinde etkili parametrelerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 20-50 yaş aralığında; deney grubunda 36 birey (33K, 3E) (yaş ort=28,8±8,1) ve kontrol grubunda 24 birey (19K, 5E) (yaş ort=24,5±4,3) yer almıştır. Katılımcılara yürüme bandında yakın görsel keskinlik, bilgisayarlı dinamik postürografi, videonistamografi ve vizüel uyarılmış potansiyeller (VEP) testleri uygulanmıştır. Bulgularda, hasta ve sağlıklı bireyleri ayıran en etkili parametre %77,8 sensitivite, %95,8 spesifite ile dinamik görsel keskinlikte (DGK) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motion sickness (MS) may occur with visual stimuli, accelerations and disruption of VOR. Conflicts between vestibular and visual systems may cause MS. In our study, it was aimed to investigate the visual, vestibular and somatosensory parameters in MS susceptibility and to determine the effective parameters in the diagnosis of MS with different methods. In the study, 36 motion sickness susceptible individuals in the experimental group (33F, 3M) (mean age=28.8±8.1) and 24 healthy individuals in the control group (19F, 5M) (mean age=24.5±4.3). Near visual acuity test on treadmill, dynamic posturography, videonystamography and visual evoked potentials (VEP) tests were applied. In the findings, the most effective parameter distinguishing patients and healthy individuals was observed in dynamic visual acuity (DVA) with 77.8% sensitivity, 95.8% specificity.