Hemodiyaliz hastalarında santral veno-oklüziv hastalığın kontrastsız faz kontrast MR venografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of central veno-occlusive disease in hemodialysis patients with phase NON-contrast enhanced contrast MR venography
  1. Tez No: 629507
  2. Yazar: SİNAN ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada kronik hemodiyalize bağımlı son dönem böbrek yetmezliği hastalarında, santral venöz darlık tanısında altın standart olan Dijital Subtraksiyon Anjiografisi (DSA) ile kontrastsız faz kontrast MR venografi (PC-MRV) sekansında santral venöz stenozun kalitatif ve kantitatif bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza yaşları 20 ile 77 arasında değişen, kronik hemodiyaliz tedavisi alan 22 tanesi erkek 8 tanesi kadın olmak üzere toplam 30 hasta katılmıştır. Çalışmamıza katılan hastalarda santral venöz sistemin görüntülenmesi ilk önce kontrastsız faz kontrast MR venografi tekniği ile yapılmıştır. Daha sonra aynı bölge DSA ile değerlendirilerek elde edilen görüntüler deneyimli iki radyolog tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Santral venöz sistemin tüm segmentlerinde venöz yapıların çapları, darlık varlığı ve varsa darlık düzeyindeki venöz yapıların çapları saptanmıştır. Santral venöz sistemde PC-MRV ve DSA ile elde edilen veriler karşılaştırılarak duyarlılık, özgüllük ve doğruluk değerleri hesaplanmıştır. Santral venöz sistemdeki darlıkların tespiti ve sınıflandırılmasında her iki modalite ve radyologlar arasındaki uyum düzeyi Kappa katsayısı ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the qualitative and quantitative findings of central venous stenosis in chronic hemodialysis dependent end-stage renal failure patients with digital subtraction angiography (DSA), which is the gold standard in the diagnosis of central venous stenosis, and non-contrast phase contrast MR venography (PC-MRV). Our prospective study included total of 30 patients, 22 males and 8 females, who received chronic hemodialysis treatment between the ages of 20 and 77. The visualization of the central venous system in patients participating in our study was first performed by non-contrast phase contrast MR venography technique. Then the same region was evaluated with DSA. The obtained images were evaluated separately by two experienced radiologists. In all segments of the central venous system, the diameters of the venous structures, the presence of stenosis and, if any, the diameters of the venous structures at the level of stenosis were determined. Sensitivity, specificity and accuracy were calculated by comparing the data obtained with PC-MRV and DSA. The agreement between modalities and radiologists in terms of classifying stenoses was investigated with the Kappa coefficient.