Triple negatif meme kanseri olgularında PD-L1 ve galektin-3'ün tümöre karşı immun yanıt ve prognostik belirteçlerle ilişkisi
The relationship of PD-L1 and galectin-3 with prognostic parameters and immune respose against tumor in triple negative breast cancer patients
  1. Tez No: 629506
  2. Yazar: BUSEM BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin en sık sebebidir. Triple negatif meme kanseri, östrojen reseptörü, progesteron reseptörü ve insan epidermal büyüme faktör reseptörü 2 ekspresyonu göstermeyen, yüksek dereceli, agresif, uzak metastaz riski yüksek ve hastalık spesifik sağkalımı düşük bir tümör grubudur. Çalışmamızda programlı ölüm ligandı 1 ve Galektin-3'ün triple negatif meme tümörlerindeki immunekspresyon profilinin saptanması amacıyla 62 olgu çalışmaya alınmıştır. İnceleme sırasında tümör alt tipleri, tümör boyutu, tümör derecesi, lenf nodu metastazı, Ki-67 yüzdesi, tümörü infiltre eden lenfosit yüzdesi değerlendirilmiştir. Olguların yaş, menopoz, birinci derece akrabada meme kanseri öyküsü varlığı, rekürrens durumu, ölüm durumu, genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım bilgileri kaydedilmiştir. Elde edilen bulgulara göre programlı ölüm ligandı 1 pozitifliği ile tümör histolojik alt tipi ve rekürrens varlığı ile istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. Programlı ölüm ligandı 1 ekspresyonunun hastalıksız sağkalımı kısalttığı bulunmuştur. Galektin-3 ekspresyonu ile ise rekürrens ve ölüm varlığı açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. Galektin-3 ekspresyonunun hem hastalıksız sağkalımı hem de genel sağkalımı kısalttığı saptanmıştır. Ayrıca Galektin-3 ekspresyonu arttıkça istatistiksel anlamlı olarak tümörü infiltre eden lenfosit yüzdesinin düştüğü bulunmuştur. Tümörü infiltre eden lenfosit yüzdesi arttıkça hastalıksız sağkalım ve genel sağkalımın istatistiksel anlamlı olarak uzadığı saptanmıştır ve bu anlamlılık için risk analizi yapılarak ölüm ve rekürrens için tümörü infiltre eden lenfosit yüzde kesim değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak triple negatif meme karsinomu olgularında programlı ölüm ligandı 1 ve Galektin-3 immunekspresyonunun ve tümörü infiltre eden lenfosit yüzdelerinin, mevcut veya yeni gelişmekte olan immunoterapi ajanlarının endikasyonunun belirlenmesinde faydalı olabileceği; prognostik bulguların hastaların klinik yönetiminde katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and the most common cause of cancer-related deaths among women. Triple negative breast cancer is a group of tumors that do not show estrogen receptor, progesterone receptor and human epidermal growth factor receptor 2 expression and are generally high grade, aggressive with high risk of distant metastasis in which disease specific survival is lower than other breast cancer subtypes. In our study, 62 cases were included in the study to determine the expression profile of programmed death ligand 1 and Galectin-3 in triple negative breast tumors by immunohistochemistry. During the study, tumor subtypes, tumor size, tumor grade, lymph node metastasis, Ki-67 percent, tumor infiltrating lymphocyte percent were evaluated. Age, menopause status, breast cancer history in first-degree relatives, recurrence status, death status, over-all survival and disease-free survival rates were recorded. According to the findings obtained, a statistically significant difference was found between programmed death ligand 1 positivity and histological tumor subtype and tumor recurrence. Programmed death ligand 1 expression has been found to shorten disease-free survival. A statistically significant difference was found between Galectin-3 expression and tumor recurrence as well as death. Galectin-3 expression was related with shortened disease-free survival and overall survival. In addition, the percentage of tumor infiltrating lymphocytes showed statistically significantly decrease while Galectin-3 expression has increased. As the percentage of tumor infiltrating lymphocytes increased, disease-free survival and overall survival rates were significantly prolonged, and tumor infiltrating lymphocytes cut-off points for death and recurrence were determined by performing risk analysis for this significance. As a result, in cases of triple negative breast carcinoma, programmed death ligand 1 and Galectin-3 expression and percentages of tumor infiltrating lymphocytes may be useful in determining the indication of existing or emerging immunotherapy agents and prognostic findings are thought to contribute to the clinical management of patients.