Kişilik özelliklerinin gebelikte anksiyete ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of personality traits on the level of anxiety and depression in pregnancy
- Tez No: 629514
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gebelik, kadınların önemli fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimler yaşadıkları bir dönemdir. Her kadın gebelikte görülen değişimlerle kişilik özellikleri doğrultusunda baş etmeye çalışmaktadır. Bu çalışma kişilik özelliklerinin gebelikte anksiyete ve depresyon düzeyine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tarzda yapıldı. Araştırmanın örneklemini Haziran - Eylül tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi kadın doğum polikliniğine gebelik izlemi için gelen 18 yaş üstü 205 gebe oluşturdu. Araştırma verileri“Sosyo-demografik Veri Formu”,“Cervantes Kişilik Ölçeği (CKÖ)”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)”kullanılarak toplandı. Katılımcıların yaş ortalamasının 30,73±5,66 olduğu saptandı. Gebelerin CKÖ puan ortalamalarına göre en çok içe dönük (12,561±6,454), nörotik (16,610±8,038) ve tutarsız (21,634±5,10) kişilik özellikleri gösterdikleri bulundu. HAD puanlarına göre %21,4'ünün anksiyetesinin olduğu ve %14,1'inin depresyonunun olduğu belirlendi. Gebelerin eğitim durumunun, gebelik sayısının, düzenli gebelik kontrolünün, gebelikte desteklenme durumunun, çalışma hayatında sorun yaşamanın, doğum korkusunun CKÖ alt boyutlarını etkilediği bulundu. Katılımcıların eğitim durumunun, çalışma durumunun, düzenli gebelik kontrolünün, gebeliğe bağlı fiziksel yakınmaların, evlilik ile ilgili sorunların, doğum korkusunun HAD alt boyutlarını etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in which women undergo significant physiological, psychological, and social changes. Each pregnant woman tries to cope with the changes in pregnancy according to their personality traits. This descriptive study was conducted to investigate the effects of personality traits on anxiety and depression levels during pregnancy. The study sample consisted of 205 pregnant women over the age of 18, who presented to the gynecology outpatient clinic of Cerrahpasa Medical Faculty Hospital of Istanbul University between June and September. The data were collected by means of the“Socio-demographic Data Form,”“Cervantes Personality Scale (CPS),”and“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS).”The mean age of the participants was 30.73 ± 5.66 years. The mean CPS scores revealed that the most dominant personality traits they had were introversion (12.561±6.454), neuroticism (16.610±8.038), and inconsistency (21,634±5,10). HADS scores revealed that 21.4% had anxiety, and 14.1% had depression. It was found that educational status, number of pregnancies, regular prenatal visits, support during pregnancy, having problems in working life, and fear of childbirth affect the sub-scales of CPS. Besides, educational status, employment status, regular prenatal visits, pregnancy-related physical complaints, marital problems and fear of childbirth were found to affect the sub-scales of HADS.