Gebelerin doğuma ilişkin öz-yeterlilik algıları, gebelikle ilişkili anksiyeteleri ve kişilik özellikleri, doğum korkusu yaşamalarını etkiler mi ?
Do the childbirth-related self-efficacy perceptions, pregnancy-related anxiety levels, and personality characteristics of pregnant women affect their fears of childbirth?
  1. Tez No: 889419
  2. Yazar: ÇİĞDEM UÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK POTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tezin başlığı : Gebelerin Doğuma İlişkin Öz-Yeterlilik Algıları, Gebelikle İlişkili Anksiyeteleri ve Kişilik Özellikleri, Doğum Korkusu Yaşamalarını Etkiler Mi ? Öğrencinin Adı Soyadı: Çiğdem Uçan Danışmanın Adı Soyadı: Doç. Dr. Dilek Coşkuner Potur Programın Adı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı Amaç: Bu araştırma gebelerin doğuma ilişkin öz-yeterlilik algıları, gebelikle ilişkili anksiyete düzeyleri ve kişilik özelliklerinin, doğum korkusuyla ilişkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı çalışma olarak tasarlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 17 Nisan 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gebe izlem polikliniklerine başvuran gebeler, örneklemini ise araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan 600 ilk kez gebelik deneyimleyen gebeler oluşturdu. Veri toplama araçları olarak Veri Toplama Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu, Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği (DÖYE), Eysenck Kişilik Anketi- Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Ölçeği (EKA-GGK) ve Gebelikte ilişkili Anksiyete Ölçeği (GİAÖ) kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27,38 ± 4,39 yıldır, 34,40 ± 3,77 gebelik haftasındadır. Gebelerin W-DEQ- A ölçeği puan ortalaması 43,06 ± 23,28 olup, %45,1'inin hafif düzeyde doğum korkusu yaşadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: Do the Childbirth-Related Self-Efficacy Perceptions, Pregnancy-Related Anxiety Levels, and Personality Characteristics of Pregnant Women Affect Their Fears of Childbirth? Student Name, Surname: Çiğdem Uçan Supervisor Name : Assoc. Prof. Dilek Coşkuner Potur Program Name : Department of Obstetrics and Gynecology Nursing Master's Program With Thesis Objective: This study was conducted to determine the relationships between the childbirth-related self-efficacy perceptions, pregnancy-related anxiety levels, and personality characteristics of pregnant women and their fears of childbirth. Materials and Methods : This study was carried out with a descriptive, cross-sectional, and correlational design. The sample of the study consisted of 600 pregnant women who were experiencing their first pregnancies who met the inclusion criteria and visited the pregnancy follow-up outpatient clinics of an Obstetrics and Pediatrics Research and Training Hospital affiliated with the Istanbul Provincial Directorate of Health between 17 April 2023 and 31 December 2023. A Personal Information Form, the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire – Form A (W-DEQ-A), the Childbirth Self-Efficacy Scale (CSES), the Eysenck Personality Questionnaire – Revised Short Form (EPQR-Short), and the Pregnancy-Related Anxiety Scale (PrAS) were used to collect data. The data were collected in face-to-face interviews. Results: The mean age of the participants was 27,38±4,39 and their mean week of gestation was 34,40±3,77. The mean W-DEQ-A score of the participants was 43,06±23,28 and 45,1% were found to experience mild levels of fear of childbirth.