Kişisel mizaç ve duygu durum özelliklerinin gebelikte ilk üç ayda görülen bulantı kusma etiyolojisindeki rolü
To reveal the personal, physi̇cal, psychologi̇cal and medi̇cal characteri̇sti̇cs of women wi̇th nausea and vomi̇ti̇ng duri̇ng pregnancy
- Tez No: 691321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Amaç: Gebelikte bulantı kusması (GBK) olan kadınların kişisel, fiziksel, psikolojik ve tıbbi özelliklerini ortaya koymayı; kişisel mizaç özellikleri ile bulantı-kusmanın sıklığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi irdelemeyi ve tartışmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01 Haziran 2020 - 01 Haziran 2021 tarihleri arasında hastanemize, bulantı-kusma yakınması ile başvuran, ≤14 haftalık, canlı gebelikler alındı. Hastaların klinik değerlendirmeleri ile birlikte bulantı-kusma şiddetini belirlemek için PUQE skoru kullanıldı, psikososyal ve çevresel özellikleri kayıt altına alındı. Kişisel mizaç özellikleri ve kişilik tanımının belirlenmesi için TEMPS-A anketi uygulandı. Kategorik ölçümler gruplar arasında değerlendirilirken Ki-Kare testinden yararlanıldı. Bağımsız gruplarda t-testi, varsayımların sağlanmadığı durumlarda ise Mann Whitney U testinden yararlanıldı. Bulgular: Çalışma süresince kriterleri karşılayan 250 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, vücut kütle indeksi (VKİ), gebelik haftası ve PUQE puan ortalaması sırasıyla 29,64±5,94; 25,74±5,33; 9,32±2,41; 6,12±2,81'dir. VKİ, eğitim durumu, abortus sayısı, gebelik dönemi ve kadının çalışma durumu ile GBK şiddeti arasında bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To reveal the personal, physical, psychological and medical characteristics of women with nausea and vomiting during pregnancy We aimed to examine and discuss the relationship between personal temperament characteristics and the frequency and severity of nausea-vomiting. Materials and Methods: Live pregnancies of ≤14 weeks, presenting to our hospital between 01 June 2020 and 01 June 2021, whose complaints were of nausea and vomiting included in the study. In addition to the clinical and laboratory evaluation of the patients, the PUQE score was used to determine the severity of nausea and vomiting, and their psychosocial and environmental characteristics were recorded. TEMPS-A questionnaire was applied to determine personal temperament characteristics and personality definition. Chi-square test statistics were used to compare categorical measures between groups. T-test was used in independent groups, and Mann Whitney U test was used in case the assumptions were not met. Results: During the study period, 250 patients who met the criteria were evaluated. The mean age, body mass index, gestational week and PUQE score of the patients were 29.64±5.94, respectively; 25.74±5.33; 9.32±2.41; It is 6.12±2.81. No relationship was found between body mass index, education status, number of abortions, gestational age, and the woman's employment status and the severity of nausea and vomiting during pregnancy.