Bireylerin prestij sahibi olma arayışında lüks marka yönelimi ve influencer pazarlamanın etkisi
Luxury brand orientation and effect of influencer marketing on individuals seeking prestige
  1. Tez No: 629545
  2. Yazar: EZGİ GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanların yerleşik yaşama geçmesinden ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelmesinden bu zamana tüketim ihtiyaçları değişmiştir. Globelleşen dünya ve artan refah seviyesi bireyleri lüks tüketime farklı motivasyonlarla yönlendirmiştir. Modern kapitalizmin, materyalist dünyasıyla var olan bireyler, kendilerini ifade edebilmek için farklı dürtülerle ürün ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamaya yönelmişlerdir. Kapitalist sistemin doğasını anlamak ve kitlelerin nasıl yönlendirildiğini kavramak adına akademisyenler sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutlarıyla tüketimi ele almış değişen dünyada yapılan harcamaları anlamdırmaya çalışmışlardır. Günümüzde, sosyal medyanın etkisi hayatımızda yadsınamayacak bir yer kaplamaktadır. Çevrimiçi satın alma davranışları edinen bireyler gördükleri imajlardan, kişilerden, sembollerden etkilenerek tüketimde bulunmaya başlamışlardır. Veblen'in“Gösterişçi Tüketim”Kuramından yola çıkarak ve iletişim modellerinden destek alarak, günümüz sosyal medyasını eğlence boyutunun ötesinde bir pazarlama alanı olarak tanımlanmıştır. Hayatımızda son 10 yıldır aktif bir şekilde bulunan 'influencer' kavramının gösterişçi tüketim kavramı nezninde incelemesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Gösterişçi Tüketim, Influencer Pazarlaması, Aylak Sınıfı Teorisi, Sürü Psikolojisi Kuramı, Snob Etkisi Kuramı
Özet (Çeviri)
Consumption demands have changed since people transitioned to settled life and began to meet their needs. The globalization of the world and increasing levels of prosperity guided individuals to luxury consumption with different motivations. Individuals existing in the materialistic world of modern capitalism, have tended to meet product and service needs with different impulses to express themselves. In order to understand the nature of the capitalist system and how the masses are directed, academics have tried to make sense of the expenditures made in the changing world by considering the consumption of capitalism with its sociological, psychological and economic dimensions. Today, the impact of social media occupies an undeniable place in our lives. Individuals who have acquired online buying behaviors have started to consume by being affected by the images, people and symbols they see. Considering Veblen's“conspicuous consumption”theory with the support of the communication models, today's social media has been defined as a field of marketing beyond entertainment. The concept of 'influencer' which has been in our lives for the last 10 years, has been examined within the concept of ostentatious consumption. Keywords; Prestige-Seeking Consumer Behavior, Conspicuous Consumption, Influencer Marketing, Snob, Bandwag