Etkileşimsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkide iletişim memnuniyetinin rolü: Kamu üniversitesi örneği
The role of communication satisfaction between interactional justice and organizational citizenship behavior: Example of public university
  1. Tez No: 629548
  2. Yazar: ZEHRA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların etkileşimsel adalet algıları ve iletişim memnuniyeti düzeylerinin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bununla birlikte, iletişim memnuniyetinin etkileşimsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkide aracı rolü olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nin akademik ve idari personelinden anket yolu ile veri toplanmıştır. 390 adet geçerli anketten elde edilen verilerle analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi, normallik testi, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi, yapısal eşitlik modeli (YEM) ile yol analizi ve Sobel testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, etkileşimsel adaletin, iletişim memnuniyetini ve örgütsel vatandaşlık davranışını etkilediği tespit edilmiştir. İletişim memnuniyetinin de örgütsel vatandaşlık davranışını etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca etkileşimsel adaletin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde iletişim memnuniyetinin aracı rolü olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of employees' interactional justice perceptions and communication satisfaction levels on organizational citizenship behaviors. It aims also to examine whether communication satisfaction has a mediating role in the relationship between interactional justice and organizational citizenship behaviors. For this purpose, data was collected through a questionnaire from the academic and administrative staff of Osmaniye Korkut Ata University. Analyzes were made with the data obtained from 390 valid questionnaires. Frequency analysis, normality test, exploratory and confirmatory factor analysis, reliability analysis, independent sample t-test, Pearson correlation analysis, structural equation model (SEM) and path analysis and Sobel test were used in data analysis. As a result of the analyzes, it has been determined that interactional justice affects communication satisfaction and organizational citizenship behavior. It has been found that communication satisfaction also affects organizational citizenship behavior. In addition, it has been demonstrated that communication satisfaction plays a mediating role in the impact of interactional justice on organizational citizenship behavior.