Understanding planetary security: A post-humanist paradigm in approaching energy security and climate crisis
Gezegen güvenliğini anlamak: Enerji güvenliği ve iklim krizine yaklaşımda insan ötesi bir paradigma
- Tez No: 629559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ASLI ÇALKIVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma iklim krizi bağlamında enerji ve güvenlik arasındaki bağlantıyı sorunsallaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, sanayileşme öncesi ve sanayileşme dönemlerine dair karşılaştırmalı bir analiz aracılığıyla enerji değişimlerinin kısa bir tarihçesini sunmaktadır ve akabinde, Uluslararası İlişkiler paradigmalarında enerji güvenliği kavramının konumunu ve referans nesnelerini soruşturmaktadır. Bu çalışma, enerji güvenliği kavramına yönelik hem geleneksel hem de çağdaş yaklaşımları realist, liberal ve çevresel güvenlik paradigmaları kapsamında incelemektedir. Bu çalışma ne ulusal güvenlik, askeri güvenlik ve ekonomik büyüme dayanaklarındaki geleneksel yaklaşımların ne de çevresel güvenlik ve insani güvenlik dayanaklarındaki çağdaş yaklaşımların enerji güvenliği kavramı için entegre ve evrensel bir referans paradigma sağlamada etkili olabileceğini ileri sürmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, enerji güvenliği ve iklim krizi arasındaki ilişki için alternatif bir referans paradigma olarak gezegen güvenliği kavramını önermektedir. Ana fikir, gezegen güvenliği kavramının enerji güvenliği politikaları için entegre ve evrensel bir çerçeve sağlayabileceğidir. Gezegen güvenliği kavramı, enerji güvenliği politikaları için normatif ve kavramsal billurlaştırmalar sağlayabilir. Gezegenin güvenlikleştirilmesi, enerji güvenliği bağlamında ulus devletlerin ve bireylerin referans konumlarına dair eleştirel bir yeniden değerlendirmeyi teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to problematize the linkage between energy and security in the context of climate crisis. This study provides a brief history of energy alterations through a comparative analysis of pre-industrial and industrial times and then, investigates the position and referent objects of the concept of energy security in International Relations paradigms. This study examines both traditional and contemporary approaches to the concept of energy security within the scope of realist, liberal and environmental security paradigms. This study asserts that neither traditional approaches in terms of national security, military security and economic growth nor contemporary approaches in terms of environmental security and human security can be effective in providing integrated and universal referent paradigm for the concept of energy security. Therefore, this study proposes the concept of planetary security as an alternative referent paradigm for the relationship between energy security and climate crisis. The main idea is that the concept of planetary security can provide integrated and universal framework for energy security policies. The concept of planetary security can provide normative and conceptual clarifications for energy security policies. Securitization of the planet can encourage a critical re-evaluation for the referent positions of nation states and human beings in the context of energy security.