Gezegensel kentleşmenin kuramsal ve mekânsal boyutları: Eskişehir'in kentleşme eğilimlerinin incelenmesi
The theoretical and spatial di̇mensions of planetary urbanization: an analysis of Eskişehir's urbanization tendencies
- Tez No: 940781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOLSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gezegensel kentleşme, kentlerin küreselleşme süreciyle birlikte fiziki ve sosyo-kültürel yapılarında meydana gelen dönüşümleri ifade etmektedir. Artan nüfus, teknolojik gelişmeler, ekonomik dinamikler ve sanayileşme, bu sürecin hız kazanmasında etkili olmaktadır. Bu çalışma, Henri Lefebvre'nin mekânın üretimi teorisi ve Neil Brenner ve Christian Schmid'in çalışmalarıyla geliştirdiği ve ilerlettiği gezegensel kentleşme kuramını ele alarak, bu kuramın teorik çerçevesi doğrultusunda Eskişehir'deki mekânsal dönüşümleri incelemektedir. Araştırma, 2006-2024 yılları arasında Eskişehir'de gerçekleşen mekânsal değişimleri analiz ederek, gezegensel kentleşme sürecinin kent merkezinde ve çeperlerinde nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, harita, fotoğraf analizleri yapılarak, şematik kesitler ve siluetler üretilerek gezegensel kentleşme kuramına ait özelliklerin Eskişehir'de seçilen alanlardaki yansımaları incelenmiştir. 2006 ve 2024 yılları arasındaki karşılaştırmalarla kent dokusundaki dönüşümler irdelenmiştir. Özellikle kentsel alanların finansallaşması, kamusal mekânların dönüşümü ve kent çeperlerinin yapılaşmaya açılması gibi süreçler ele alınarak, bu dönüşümün kent üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Çalışma, Eskişehir'in kent dokusunda gerçekleşen değişimleri eleştirel bir yaklaşımla ele alarak, gezegensel kentleşmenin kentsel planlama üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, küresel kentleşme süreçlerinin yerel mekân üretimi üzerindeki etkisini anlamaya yönelik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Planetary urbanization refers to the transformations in the physical and socio-cultural structures of cities driven by the process of globalization. Increasing population, technological advancements, economic dynamics, and industrialization accelerate this process. This study examines the theory of planetary urbanization, introduced by Henri Lefebvre and further developed by Neil Brenner and Christian Schmid, and analyzes spatial transformations in Eskişehir within this theoretical framework. The research investigates spatial changes in Eskişehir between 2006 and 2024, revealing how the process of planetary urbanization has shaped both the city center and its peripheries. In this context, map and photographic analyses have been conducted, along with schematic sections and silhouettes, to examine the manifestations of planetary urbanization in selected areas of Eskişehir. By comparing the years 2006 and 2024, transformations in the urban fabric have been scrutinized. The study specifically addresses processes such as the financialization of urban spaces, the transformation of public spaces, and the expansion of construction into urban peripheries, assessing their impacts on the city. Adopting a critical approach to the transformations in Eskişehir's urban fabric, this study highlights the effects of planetary urbanization on urban planning. The findings contribute to the understanding of how global urbanization processes influence local space production.