Kaşağıl Köyü (İvrindi, Balıkesir) çevresinde yüzeyleyen karakaya kompleksi içerisinde yer alan noriyen - retiyen kireçtaşlarının stratigrafik önemi
The stratigraphic importance of the norian-rhaetian limestones of the karakaya complex outcropped around Kaşağıl Village (İvrindi, Balikesir)
- Tez No: 629610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Karakaya kompleksi benzer yaşta fakat değişik havza koşulları ve tektonik ortamları yansıtan dört farklı teknostratigrafik birimden meydana gelir. Bu birimler; Nilüfer, Hodul, Orhanlar Grovağı ve Çal Birimleridir. Nilüfer birimi, çoğunlukla metabazit ve metakumtaşı türü kayalardan, az miktarda kuvarslı kalkşistler ve onları üzerleyen bir mermerden oluşur. Karakaya Kompleksi içerisinde en yaygın gözlenen birim olan Hodul birimi; açık gri-beyaz, feldispatlı kumtaşı ve bunlarla ardalanmalı koyu gri-siyah şeyl, silttaşları ile muhtemelen dar ve kesintili bir alanda, mercek biçiminde yersel resif tepecikleri ya da bankları şeklinde çamurlu bir deniz tabanında çökelmiş olan Kaşal Kireçtaşı üyesinden meydana gelir. Orhanlar grovağı, Karakaya Kompleksi içerisinde monoton grovak ve şeyl matriksi içerisinde yer alan kireçtaşı ve az oranda spilit bloklarından oluşur. Çal birimi ise içinde yer yer izlenen pelajik kireçtaşı ve bordomsu kahve renkli radyolaritler, çamurtaşı ara seviyeleri ile yaygın olarak kireçtaşı olistolitlerinden oluşur. Bu çalışmada Karakaya Kompleksinin Hodul Birimine ait Kaşal Kireçtaşı Üyesinin İvrindi (Balıkesir) GB'sında yer alan kireçtaşı bloklarının biyostratigrafisi çalışılmıştır. İvrindi'nin 15 km GB'sında bulunan Kaşağıl Köyü çevresinin jeolojisi, karakteristik olarak kırıntılı klastik bir matriks ve Permiyen-Üst Triyas yaşlı kireçtaşı bloklarından oluşur. Çalışılan bölgeden derlenen numunelerden genel olarak Permo-Triyas yaşını veren foraminiferler ile ammonit, brakiyopod kavkı parçaları, krinoid, ekinit, gastropod kavkı parçaları gibi makro formlar elde edilmiştir. Ölçülen stratigrafi kesitlerinde (ÖSK 2, İKT 1528 numaralı örnek) en genç seviyeleri oluşturan tabakalardan Involutina ? jurassica JONES formu elde edilmiştir. Bu formun varlığı, kanıtlanması durumunda, Karakaya Kompleksine mevcut literatürün dışında bir yaş verecek olması nedeniyle büyük önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
The Karakaya complex consists of four different technostratigraphic units of similar age, and reflects different tectonic and basin conditions. These units; Nilüfer, Hodul, Orhanlar Greywacke and Çal Unit. The Nilüfer unit consists mostly of metabasite and metasandstones with a small amount of quartz calcschists and a marble overlying them. The Hodul unit, most common unit in the Karakaya Complex, consists of light gray-white feldspar sandstone and dark gray-black shale siltstones. It possibly a member of the Kaşal Limestone deposited in a narrow, intermittent area, on a muddy sea floor in the form of lens-like ground reef dunes or benches. The Orhanlar greywacke is composed of limestone and lesser spilite blocks, monotonous greywacke and shale matrix within the Karakaya Complex. The Çal unit consists of pelagic limestone and burgundy-brown colored radiolarites, mudstone levels and widespread limestone olistoliths. In this study, the biostratigraphy of Kaşal Limestone Member of Hodul Unit of Karakaya Complex has been worked in SW İvrindi (Balıkesir). The geology of Kaşağıl Village, which is located 15 km SW of İvrindi, is characterized by a clastic matrix and a Permian-Upper Triassic limestone blocks. Permo-Triassic foraminifers were obtained from the samples collected from the studied area and macro forms were obtained such as ammonite, brachiopod fragments, crinoid, echinoid, gastropod fragments. Involutina ? jurassica JONES form was obtained from the strata forming the youngest levels in the measured stratigraphic sections (MSS 2, İKT 1528 example). The existence of this form is important because it will give a younger age to Karakaya Complex.