The Changing role of the IMF
  1. Tez No: 5621
  2. Yazar: M.EMİN KASAPGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET IMF'NiN DE?İŞEN POLİTİKALARI M. EMİN KASAPGİL Yüksek Lisans Tezi işletme Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi; Y. Doç. Dr. Gökhan Çapoglu Ocak, 1989, 61 Sayfa Bu çalışma uluslararası para sisteminin öse İliklerini ve IMF'nin bu s is temde ki rolünü araştırmaktadır. IMF, geliştirdiği orta ve uzun vadeli kredileriyle ve Üçüncü Dünya ulkelerixdn dış borçlarının ertelenmesi görüşmelerindeki çalışmalarıyla Bretton Woods konferan sında düşünülen rolünden uzaklaşmış, ve bu ülkelere önerdiği programların başarısız ve tutarsız olduğu iddia edilerek rolü ve işlevleri daha çok tartışılır duruma gelmiştir. Anahtar sözcükler : uluslararası para sistemi, IMF, dış boı-ç sorunu ve borçların ertelenmesi page:ın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CHANGING ROLE OF THE IMF M. Eroin KASAPGİL M.B.A. Thesis, Institute of Management Sciences Supervisor: Assist. Prof. Gökhan Çapoglu January 1989, 61 pages. In this study, requirements of the international monetary system and evolution of the IMF's role in the system are studied. The IMF's role changed over the past years by force of circumstances, moved towards long term lending, and recently involved in the negotiations of debt reschedulings with creditor banks. For this, it is criticised to have broken away from the principles of the Bretton Woods conference where it was conceived. Recently, the IMF's role and functions become controversial, particularly by high- debt developing countries. Keywords : international monetary system, IMF policies, external debt problem, and reschedulings. page:ii