İpek böceği Bombyx morı'de fat body hücrelerinin morfolojik ve histolojikolarak gösterilmesi
Morphological and histological demonstration of fat body cells in silkworm Bombyx mori
  1. Tez No: 629619
  2. Yazar: ASİYE PAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAY İZZETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fat body, embriyogenez sırasında mezodermden orijinlenir. Bir ya da iki hücre kalınlığındaki şeritlerden veya küçük loplardan oluşur ve böceklerin tüm yaşam evreleri boyunca bulunmaktadır. Fat body birçok metabolik ve depolama fonksiyonlarına sahip olması nedeniyle omurgalıların yağ dokusu ve karaciğerine analogtur. Ayrıca, immün, endokrin ve detoksifikasyon sürecinde önemli rol oynar. Bu hayati öneme sahip fonksiyonları gerçekleştiren fat bodynin temel hücreleri trofositlerdir. Ürositler, misetositler, kromatositler ve hemoglobin hücreleri trofositlerin farklılaşmasıyla oluşur. Bunlar çoğu böcek için önemli fonksiyonlardan sorumludur. Bilimsel araştırmalar için model organizma ve ticari öneme sahip olan Bombyx mori'nin postembriyonik gelişimine bağlı olarak fat body yapısı, hücreleri ve bu hücrelerin depoladığı molekülleri histolojik, histokimyasal ve ince yapısal olarak ilk defa tek bir çalışma içinde ele alınmıştır. Yapıya özgü fiksatifler ve histolojik/histokimyasal boyalar kullanılarak belirlenen fat body morfolojisi ve depo molekülleri yoğunluğundaki farklılıklar, B. mori'nin larva, pupa ve ergin evresi boyunca görülmüştür. Fat body yapısının ve trofosit içeriğinin iyi bilinmesi ile gelecekteki obezite ve diyabetin araştırılmaları için model doku olarak kullanılmasına teşvik edici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Fat body is originated from mesoderm during embriyogenesis. It consist of sheets, only one or two cells thick or small lobes and exist through the life stages in insects. Fat body is analog to vertebrate adipose tissue and liver because, it has multiple metabolic and storage function. Moreover, it plays major role in immune, endocrine and detoxification process. Main cells of fat body are trophocytes that accomplish these vital function. Urocytes, mycetocytes, chromatocytes and hemoglobin cells are differantiated from trophocytes. They are also responsible important function for many insects. For the first time in this research, fat body structure, cells and molecules are strored in these cells that shown histologically, histochemically and ultra structurally, depending on postembryonic development of Bombyx mori which is a model organism for scientific researches and has commercial importance. Differences in the fat body morphology and storage molecules density are determined using tissue-spesific fixatives and histological/histochemical stains and observed through larva, pupa and adult stage of B. mori. It is encouraging study for using fat body as model tissue for future obesity and diabetes research with fully known of fat boy structure and trophocyte content.