Trichomonas vaginalis sıklığının mikroskobi ve farklı kültür yöntemleri ile araştırılması
Investigation of trichomonas vaginalis frequency by microscopy and different culture methods
- Tez No: 629632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Trichomonas vaginalis, dünya da yaygın olarak görülen ve insanın ürogenital sistemini etkileyen kamçılı bir protozoon olup trichomoniasis adı verilen hastalığa sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı 2019 Haziran-Ekim ayları arasında Siirt Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servis/Poliklinikleri'ne başvuran yaşları 18-65 arasında olan 150 kadın hastada T. vaginalis'i saptamak ve böylece bölgemizde enfeksiyonun görülme sıklığını belirlemektir. Çalışma, prosedürlerin özelliği tümüyle anlatıldıktan sonra gönüllü onamları alınan hastalar üzerinde yürütüldü. Pelvik muayene esnasında posterior vajinal forniksten alınan örneklerde direkt mikroskobik inceleme, Giemsa boyama, Cysteine-peptone-liver-maltose (CPLM) ve Trichomonas Broth (TB) kültür yöntemleri ile parazit araştırıldı. Herhangi bir yöntem ile trofozoit görülen örnek toplamda pozitif olarak değerlendirildi. İncelenen 150 hastanın 25'inde (%16,6) T. vaginalis enfeksiyonu tespit edildi. Pozitif saptanan 25 olgudan direkt mikroskobik bakı ile 12 (%8), giemsa boyama ile 16 (%10,6), CPLM kültür yöntemi ile 15 (%10) ve TB kültür yöntemi ile 18 (%12) hasta pozitif olarak saptandı. Farklı tanı yöntemlerinin birlikte kullanılması sayesinde, bir tanı yöntemi tarafından tespit edilmeyen vakaların atlanmasının önüne geçilmiştir. Sonuç olarak, hastanın doğru tanı ve dolayısıyla doğru tedavi alması açısından rutin tanıda direk mikroskobik yöntemlere ek olarak daha yüksek duyarlılığa sahip kültür yöntemlerinden birinin kliniğe başvuran şüpheli hastalarda uygulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Trichomonas vaginalis is a flagellated protozoon that is common in the world and affects the urogenital system of the human and causes the disease called trichomoniasis. The purpose of this study is to determine the frequency of Trichomonas vaginalis in women residing in Siirt. The study was carried out on 150 volunteer female patients aged between 18-65 who applied to the Gynecology and Obstetrics and Polyclinics of Siirt State Hospital between June and October 2019. The study was carried out on patients who received voluntary approvals after the procedures were fully described. Parasites were investigated by direct microscopic examination, Cysteine Peptone Liver Maltose (CPLM) and Trichomonas Broth (TB) culture methods in samples taken from the posterior vaginal fornix during pelvic examination. Trophozoit detected sample by any method was evaluated as positive in total. Trichomonas vaginalis infection was detected in 25 (16.6%) of 150 patients. Of 25 patients who were found to be positive, 12 (8%) by direct microscopic examination, 15 (10%) by CPLM culture method and 18 (12%) by TB culture method were positive. By using different diagnostic methods together, skipping of cases not detected by a diagnostic method is prevented. As a result, it was concluded that in addition to direct microscopic methods, one of the higher sensitivity culture methods should be applied in order to ensure the correct diagnosis and treatment of patients with suspected trichomoniasis.