Üniversite öğrencilerinin kentsel merkezi alanları akşam ve gece saatlerinde kullanımı: Ankara kenti örneği
The use of university students of urban central districts in the evening and night time hours: Example of ankara city
  1. Tez No: 629634
  2. Yazar: MERVE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kent merkezleri, barındırdığı pek çok kentsel fonksiyonun yanı sıra boş zaman aktivitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu tez çalışması kentsel merkezi alanların akşam ve gece saatlerinde kullanımlarını etkileyen etkenleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın öznesini, gece hayatının belirleyicilerinden olan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Gençlerin kent merkezlerini kullanımlarını temele alan çalışmada, kentsel mekânları tercih etme nedenleri, gençlerin bu merkezi alanları kullanma kararlarını belirleyen etkenlerin neler olduğu ve bu tercihlerin kentsel alanları nasıl biçimlendirdikleri araştırılmıştır. Buradan hareketle, kent merkezlerini gençlerin kullanım tercihleri, eğlence mekânlarına yönelik eğilimleri, akşam ve gece saatlerinde kentsel deneyimleri tespit edilmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, saha çalışması için Ankara kenti seçilerek kentte öğrenim gören üniversite öğrencileri özelinde görgül bir araştırma yürütülmüştür. Bu çalışma kapsamında bir vakıf üniversite olan Çankaya Üniversitesinin her iki yerleşkesinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri arasından 250 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Görgül araştırmanın sonuçlarına göre, akşam ve gece saatlerinde kullanıcıların, kentin alt merkezleri arasında kullanım tercihlerinin değişkenlik gösterdiği bu değişkenliklerin cinsiyet, araba sahipliliği, ikamet süresi, ikamet türü, ortalama harcama tutarı, merkezde vakit geçirme süresi açılarından farklılık sergilediği ortaya konulmuştur. Ayrıca, kent merkezlerinin tercih edilmesinde merkezlerde yaşanan güvenlik sorunu, trafik sıkışıklılığı ve otopark sıkıntısı, merkezlerde ilgi çekici ve bütçelerine uygun mekânların bulunması sonucuna ulaşılmıştır. Gençlerin, kent merkezlerinin 24 saatlik kullanımının sağlanabilmesi için güvenlik, ulaşım, altyapı, ekonomi, kültürel ve sosyal planlamayı birbirinden ayırmadan çalışma yapılmasının önemli olduğu, yeni politikalar, kurallar, düzenlemeler, izinler geliştirilerek, aktörler tanımlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The city centers host many urban activities as well as a spare time activities. This theis present the factors of utilization of urban regions both in evening and at night. The common role is subjected to university students who are determinate for night activities. The study in which it is for used on youngs, reveals the reasons of preferance of urban places and idea behind this choices. Therefore preference of youth on urban places and tendecy on entertainment event at night are all revealed. Within the scope of the research, Ankara city is selected to perform a specific study on univercity students. Thus, a total of 250 students were selected from two different campus of Cankaya University which is a foundation university in Turkey. According to the results of empirical research, the preferance of youths very from suburbans due to their gender, car, property residence duration, residance type, amount of expenses and passiry time to in center. On the other hard, security problems, traffic jam, lack of car, attracted places and available profer places their budgets are all factors affecting the preferences. Finally, it is found that problems an security transportations infrastructure economy have to be solved in order to sustain a 24 hours life in the city. Moreover news political issues, rules, regulations and permissions have to be defined to identify constructive.