Gelişimsel venöz anomaliye eşlik eden flair hiperintensiteleri ile MRG bulgularının ilişkisi
The relationship between developmental venous anomalia associated with flair hyperintensities and MRİ findings
- Tez No: 629641
- Danışmanlar: UZMAN AYŞENUR ŞİRİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gelişimsel Venöz Anomali (GVA) benign bir vasküler malformasyondur. Komşuluğundaki beyaz cevherde FLAIR sekansında hiperintensite daha önce tanımlanmış bir bulgudur. Farklı teoriler olsada bu hiperintensitelerin niye meydana geldiği net değildir. Bu çalışmada GVA ların sahip oldukları morfolojik bulgularla FLAİR hiperintensite varlığı arasındaki ilişkiye bakarak hiperintensite oluşumunu etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmayı amaçladık. Materyal-Metod Çalışmaya 84 adet GVA tanısı alan vaka dahil edildi. Çalışmaya konvansiyonel MRG sekanslarına ek olarak DuAG yada postkontrast T1A sekansları olan hastalar dahil edildi. Hastalar GVA çevresinde FLAIR incelemede hiperintensite var FLAIR (+) ve yok FLAIR (-) olmak üzere iki gruba ayrıldı. FLAIR (+) grupta 24 hasta FLAIR (-) grupta 60 hasta vardı. GVA lokalizasyonları, drene oldukları venöz sistem, toplayıcı ven çapı, toplayıcı ven uzunluğu, GVA yerleşim derinliği ve hasta yaşları her iki grup için karşılaştırıldı. Bulgular İstatiksel değerlendirmede gruplarla değişkenlerin ilişkisine bakıldığında lokalizasyon, drene oldukları venöz sistem, derinlikleri ve toplayıcı ven uzunluğu açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Gruplar arasında toplayıcı ven çapı ve yaş açısından anlamlı fark vardı. Sonuçlar Çalışmamızda toplayıcı ven çapı ve hasta yaşı ile saptanan ilişki hiperintensite oluşumu ile venöz konjesyon ilişkisini desteklemektedir. Çap ve yaşın ilişkisi venöz konjesyon derecesi ve süresi ile beyaz cevherde meydana gelen değişiklik arasında korelasyon olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective Developmental venous anomaly (DVA) is a benign vascular malformation. Hyperintensity in the fluid-attenuated inversion recovery (FLAIR) sequence in the adjacent white matter has been previously identified. Although there are different theories, it is not yet clear why these hyperintensities occur. In this study, we aimed to investigate the factors affecting hyperintensity formation by examining the relationship between the morphological findings of DVA and the presence of FLAIR hyperintensity. Material-Method The study included 84 cases diagnosed with DVA. Patients with susceptibility weighted imaging and/or postcontrast T1-weighted sequences in addition to conventional MRI sequences were included. The patients were divided into two groups as hyperintensity FLAIR (+) and FLAIR (-) in the examination performed around DVA. There were 24 patients in the FLAIR (+) group and 60 patients in the FLAIR (-) group. The localization of DVAs, drainage localization of the intramedullary vein, collector vein diameter, collector vein length, DVA location depth, and patient ages were compared between the two groups. Results When examining the relationship between the groups and variables in the statistical evaluation, there was no difference between the groups in terms of DVA localization, the venous system of drainage, DVA depth, and the length of the collector vein. However, a significant difference was observed between the groups in terms of the collector vein diameter and age. Conclusion The results of this study indicating a relationship between collector vein diameter and patient age. The relationship between this diameter and age suggests that there is a correlation between the degree and duration of venous congestion and the change in white matter.