Çocuk hastalarda gelişimsel venöz anomalilerin 3 tesla kontrastlı beyin manyetik rezonans görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of 3 tesla contrast-enhanced brain magnetic resonance imaging findings of developmental venous anomalies in pediatric patients
- Tez No: 756543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM BERHAN PİRİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Pediatrik popülasyonda 3 Tesla (3T) kontrastlı manyetik rezonans (MR) 3 boyutlu (3B) volümetrik görüntülerdeki lokalizasyonlarını, drenaj venlerini, toplayıcı ven çaplarını ve uzunluklarını, gelişimsel venöz anomalilerin (GVA) yaygınlığını, birlikte var olan patolojileri ve GVA tespitinde 3B kontrastsız sekansların (FLAIR, T2 SPACE ve SWI) performansını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: 2016 Ocak – 2021 Mart tarihleri arasında Radyoloji Anabilim Dalımızda 3T MRG cihazı ile çeşitli nedenlerle çekilmiş pediatrik (0-18 yaş) hasta grubu kontrastlı beyin MR görüntüleri retrospektif olarak incelendi. 3T MRG cihazında anestezili çekim yapılamadığından 0-4 yaş hasta grubu çalışmamızda mevcut değildi. MR görüntüleri iki deneyimli radyolog tarafından ortak konsensus ile değerlendirilerek, GVA'lar anatomik lokalizasyonu, drene oldukları venöz sistem (derin / yüzeyel), toplayıcı ven çapları ve uzunlukları açısından değerlendirildi. Ayrıca, GVA'ların tüm komponentleri (GVA kaputu ve toplayıcı veni) elde olunan FLAIR, T2 SPACE, SWI ve kontrastlı T1 MPRAGE sekanslarda değerlendirildi. Bulgular: 2016 Ocak – 2021 Mart ayları arasında 3T MRG cihazı ile kontrastlı beyin MRG çekilmiş 727 pediatrik hastanın 49'unda (%6.74) GVA saptandı. 49 olguda toplam 60 adet GVA (1 olguda beş adet, 1 olguda 3 adet, 5 olguda ikişer adet) saptandı. Kontrastlı T1 MPRAGE sekans ile karşılaştırıldığında, FLAIR görüntülemenin GVA toplayıcı venini tespitindeki duyarlılığı %91.8, özgüllüğü %100 ve isabet oranı %99.4; T2 SPACE görüntülemenin GVA toplayıcı venini tespitindeki duyarlılığı %89.8, özgüllüğü %100 ve isabet oranı %99.3; SWI sekansının GVA toplayıcı venini tespitindeki duyarlılığı %94, özgüllüğü %100 ve isabet oranı %99.6 bulunmuş olup söz konusu kontrastsız sekanslarda tanı performansı açısından kontrastlı seri ile aralarında anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0.125, p=0.062, p=0.234). SWI sekansının, GVA kaputunu tespitindeki duyarlılığı %96, özgüllüğü %100 ve isabet oranı %99.7 bulunmuş olup tanı performansı açısından kontrastlı seri ile arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.532). Sonuç: Pediatrik hasta grubunda da GVA'lar yetişkinlerle benzer oranda tespit edilebilmektedir. Pediatrik hastalarda yüksek rezolüsyonlu görüntüler sağlayan 3T MRG cihazı kullanımının GVA tanısına yüksek oranda katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Ayrıca, kontrastsız ince kesit (3B FLAIR, 3B T2 SPACE ve özellikle SWI) sekansları içeren görüntülerin çocuklarda ekstra kontrast madde yükü oluşturmadan GVA tanı, takibinde, olası eşlikçi patolojilerin tespitinde ve değerlendirilmesinde kullanılması gerektiğini önermekteyiz
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the localization, drainage veins, collecting vein diameters and lengths, prevalence of developmental venous anomalies (DVA), co-existing pathologies, and the performance of 3-dimensional (3D) non-contrast sequences (FLAIR, T2 SPACE ve SWI) in detecting DVA in 3 Tesla (3T) contrast-enhanced magnetic resonance (MR) 3D volumetric images in the pediatric population. Materials and Methods: Contrast-enhanced brain MR images of pediatric patients (0-18 years old) taken for various reasons were retrospectively analyzed in our Radiology Department between January 2016 and March 2021. 0-4 years old patient group was not included in our study, since anesthesia was not performed with the 3T MRI device. MR images were evaluated by two experienced radiologists with a common consensus, and DVAs were evaluated in terms of their anatomical localization, the venous system they drain (deep / superficial), the diameters and lengths of the collecting veins. In addition, all components of DVAs (DVA hood and collecting vein) were evaluated in the obtained FLAIR, T2 SPACE, SWI and contrast-enhanced T1 MPRAGE sequences Results: DVA was detected in 49 (6.74%) of 727 pediatric patients who underwent contrast-enhanced brain MRI with a 3T MRI device between January 2016 and March 2021. A total of 60 DVAs were detected in 49 cases (five in 1 case, 3 in 1 case, and two in 5 cases). Compared with the contrast-enhanced T1 MPRAGE sequence, the sensitivity of FLAIR imaging in detecting the DVA collecting vein was 91.8%, the specificity 100%, and the accuracy 99.4%; T2 SPACE imaging has a sensitivity of 89.8%, a specificity of 100%, and an accuracy of 99.3% in detecting the DVA collecting vein; The sensitivity of the SWI sequence in detecting the DVA collecting vein was 94%, the specificity was 100%, and the accuracy rate was 99.6%, and no significant difference was found between them and the contrast-enhanced series in terms of diagnostic performance in these non-contrast sequences (respectively p=0.125, p=0.062, p=0.234). The sensitivity of SWI sequence in detecting the DVA hood was 96%, the specificity was 100%, and the accuracy rate was 99.7%, and no significant difference was found between the contrast-enhanced series in terms of diagnostic performance (p=0.532). Conclusion: DVAs can be detected at a similar rate to adults in the pediatric patient group. We think that the use of 3T MRI device, which provides high resolution images in pediatric patients, will contribute to the diagnosis of DVA at a high rate. In addition, we suggest that images containing non-contrast thin section (3D FLAIR, 3D T2 SPACE and especially SWI) sequences should be used in the diagnosis, follow-up, detection and evaluation of possible accompanying pathologies in children without creating an extra contrast agent burden.