Serum gama-glutamil transferaz düzeyinin koah akut atakla ilişkisi
The relationship between serum gamma-glutamyl transferase level and acute exacerbation of copd
  1. Tez No: 783189
  2. Yazar: ERDEM FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Oksidatif stres, KOAH patogenezinde önemli bir faktördür. Antioksidan moleküller, sürekli oksidatif mekanizmaya karşı bir savunma görevi görür. Hücre içi γglutamiltransferazdan (GGT) kaynaklanan glutatyon, hücresel antioksidan savunmada anahtar rol oynayan en önemli protein olmayan bir sülfidrildir. KOAH kronik ve inflamatuar bir hastalıktır. Bu durum GGT seviyelerinin KOAH'ta da bir inflamatuvar belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Çalışmanın amacı, stabil KOAH'lı hastalar ile akut KOAH alevlenmesi olan hastalar arasındaki serum GGT düzeylerini ve bunun inflamatuar aktivite ile ilişkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel, tek merkezli olarak dizayn edilmiştir. Hastanemiz 7B.Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde 2016-2020 yılları arasında karaciğer, böbrek ve safra kesesi patolojisi, alkol kullanma öyküsü ve malignitesi olmayan, akut atakla yatan KOAH hastaları ve 7B.Kliniği'ne bağlı çalışan uzman hekimlerimizin polikliniklerine başvurmuş olan stabil KOAH hastaları olmak üzere 18-85 yaş aralığında toplam 346 hastanın verileri tarandı. Hastaların biyokimya (GGT, CRP ve prokalsitonin dahil), hemogram, SFT ve kan gazları tetkikleri bilgisayar kayıtları üzerinden; ek hastalık anamnezleri ve progres bilgileri ise epikrizlerinden ve poliklinik notlarından elde edildi. Bulgular: Hastaların 284'ü erkek, 62'si kadındı. Stabil poliklinik hastaları ve stabil olmayan atakla yatan KOAH hastaları arasında serum CRP ve serum GGT düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Oxidative stress is an important factor in the pathogenesis of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Antioxidant molecules act as a defense mechanism against continuous oxidative mechanisms. Glutathione, which is derived from intracellular γ-glutamyltransferase (GGT), is the most important non-protein sulfide that plays a key role in cellular antioxidant defense. COPD is a chronic and inflammatory disease. This suggests that GGT levels may be used as an inflammatory marker in COPD. The aim of the study was to compare serum GGT levels and their relationship with inflammatory activity between stable COPD patients and those with acute COPD exacerbation. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively, cross-sectional and singlecentered. The data of a total of 346 patients between the ages of 18-85, who were admitted to our hospital's 7B.Chest Diseases Clinic between 2016-2020, consisting of COPD patients with acute attacks and stable COPD patients who did not have liver and gallbladder pathology, alcohol use history and malignancy, as well as patients who applied to the outpatient clinics of our specialist physicians working in the 7B.Clinic were screened. xi Biochemistry (including GGT, CRP and procalcitonin), complete blood count, SFT and blood gas analysis of the patients were obtained from computer records; additional medical history and progression information were obtained from discharge summaries and outpatient clinic notes. Results: Of the patients, 284 were male and 62 were female.