Pediatrik yaş grubu hastalarda hepatik fibrozisin evrelemesinde 2D shearwave ultrason elastografi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of 2D shearwave ultrasound elastography in liver fibrosis score in pediatric age group
- Tez No: 629647
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZHAN OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada pediatrik yaş grubunda METAVIR fibrozis skorlama sistemini altın standart olarak kullanarak klinik olarak önemsiz/önemli karaciğer fibrozisini ayırt etmede 2D-SWE etkin olduğunu göstermeyi amaçladık. GİRİŞ: Karaciğer fibrozisi tanısında günümüzde altın standart yöntem parankim biyopsisidir. İnvazif işlemlerin olası komplikasyonları ve elde edilen örneklemin parankimin küçük bir kısmını temsil etmesi tanıda non-invazif yöntem arayışlarını arttırmıştır. 2D-SWE son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte rutin klinik pratikte daha sık kullanılan ve karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesinde kullanılan non-invazif bir tekniktir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Tek merkezde gerçekleştirilen retrospektif kesitsel bu çalışmada etiyolojiye bakılmaksızın karaciğer parankim biyopsisi ve 2D-SWE değerlendirmesi yapılan 46 pediatrik yaş grubu hastada bulunmuştur. 2D-SWE ölçümleri için LOGIQ E9 sistemi (GE Medical Systems, Wisconsin, USA) ve histopatolojik değerlendirme için METAVIR fibrozis skorlama sistemi kullanılmıştır. Hastalar klinik olarak önemsiz (METAVIR Skoru F0- 1) ve önemli (METAVIR Skoru F2- 4) olarak alt gruplara ayrılmıştır. Kolmogorov-Smirnov ve Mann-Whitney-U testleri istatistiksel analiz için kullanılmıştır. Tanısal doğruluk için eşik değer (cut-off value) ROC eğri analizi ve 'Youden Endeksi' ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study we investigated the accuracy of 2D Shear- Wave Elastography (2D SWE) in pediatric age group patients for differentiating clinically insignificant and significant liver fibrosis, METAVIR fibrosis scoring system as golden standart. INTRODUCTION: Liver biopsy has long been golden standard in liver fibrosis diagnosis. However due to probable complications and sampling variabilities of histopathological analysis have increased the need for more accurate and non-invasive technique. 2D SWE is a non-invasive technique used in evaluation of liver stiffness and utilized more and more in routine clinical practice with recent advances and researches. MATERIALS and METHODS: In this retrospective single center study we included 46 pediatric age group patients who had liver parenchymal biopsy and 2D-SWE evaluation regardless of etiology. For 2D-SWE, LOGIQ E9 system(GE Medical Systems, Wisconsin, USA) and for histopathological evaluation METAVIR fibrosis scoring system were utilised. Patients were further subgrouped as clinically insignificant (METAVIR Score F0-1) and significant (METAVIR Score F2-4). Kolmogorov-Smirnov and Mann-Whitney-U were employed for statistical analysis. The diagnostic accuracy of 2D-SWE are assessed and cut off values were set by ROC curve analysis and 'Youden Index'.