Lojistik sektöründe djital olgunluk seviyesinin ölçülmesi ve bir uygulama
Measurement of digital maturity level in logistics sectors and an application
  1. Tez No: 629669
  2. Yazar: İLKER BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde bilgi, bilgiye erişim ve elde edilen bilgilerin analizi ile oluşan yeni trendler, üreticiden tüketiciye, iş planlamasından, stratejik karar alınmasına kadar birçok noktada önemli bir rol haline gelmiştir. Endüstri 4.0'ın ortaya çıkışı ve her işletmenin sürdürülebilir rekabeti sağlama, küresel pazarlardan pay alma ve finansallarını kontrol altına alma gerekliliği işletmelerin çalışma şekillerini yeninden gözden geçirmelerini sağlamıştır. Şirketler“Dijital Dönüşüm”kapsamında ihtiyaçlarını belirleyerek bu süreçleri hızlı ve daha etkin kullanacak şekilde planlamayı önceliklendirmiştir. Lojistik sektöründe dijital dönüşüm uygulamalarının başlamasıyla, bu sektörde yer alan firmalar iş planlamalarını aynı zamanda organizasyonel yapılarını dijital ortama taşımaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, dijital dönüşüm için gereklilikler, bu gereklilikler ışığında lojistik firmaların dijital olgunluk seviyesinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada lojistik firmaların bilgi teknolojilerini kullanma derecesine odaklanmış olup, çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde lojistik ve dijital dönüşüm kavramı teorik çerçevede açıklanmıştır. İkinci bölümde lojistik sektöründe dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 kavramlarına yer verilmiştir. Son dört bölümde ise lojistik sektöründe olgunluk seviyesinin ölçülmesine yönelik uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden bir tanesi olan analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yönteminden faydalanarak 5 farklı ana kriter belirlenmiştir.“Dijital Süreçlerin Stratejisi ve Yönetimi”,“Organizasyon”,“Dijital altyapı ve Entegrasyonlar”,“Dijital Teknolojiler ve Dijital Faydalı modeller”,“Dijital Uygulamalar”ana kriterleri sınıflandırmasında elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The latest trends today, which have been shaped with recent information and innovations, have significant roles in every aspect of our daily lives; from production habits to consumer behaviors, business plans to business strategies. The emergence of Industry 4.0 has provided modern firms the opportunity to reconsider their way of organizational management by maintaining competition, getting a pie from the global market and taking control of their fiscal policies. Companies relocated their priorities based on Digital Transformation, which accelerated and empowered such processes. With a Digital Transform application startup in the Logistics Sector, companies have started to carry retails business and operations to digital platforms. Herewith this dissertation, we aim to provide what kind of information is needed for Digital Transformation Process and with this information how companies' digital fulfillment can be measured. In this dissertation, Information Technologies (IT) of operational divisions are used and the dissertation is divided into 6 main parts: In the first part, logistics and digital transformations are explained with theoretical models. In the second part, digital transformation and industry 4.0 in the logistics sector are explained individually. In the last 4 chapters of the study, an application was performed to measure the level of digital maturity in the logistics sector. In this research, 5 different criteria were discussed based on one of the multi-criteria decision analyses, Analytical Hierarchy Process (AHP).