Adveksiyon-difüzyon denklemler için sayısal metotlar
Numerical methods for advection-diffusion equations
- Tez No: 629668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSAT ASHYRALYYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir boyutlu adveksiyon-difüzyon denklemi sonlu farklar metodu kullanılarak incelenmektedir. Bu yöntemde denklemdeki bilinmeyen fonksiyonun türevleri yerine sonlu fark ifadeleri konulur. Bir boyutlu sabit katsayılı adveksiyon-difüzyon denklemi için çeşitli açık ve kapalı şemalar üzerinde durulmuştur. Bu şemaların kararlılığını incelemek için Von Neumann analizi kullanılmıştır. Bir boyutlu başlangıç sınır değer adveksiyon-difüzyon problemleri için bu şemaların nümerik çözümleri hesaplanmıştır. Test edilen nümerik örnekler teorik bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
A study for numerical solutions of one-dimensional advection-diffusion equation using finite difference method is presented. This method is based on replacing the derivatives with the finite difference approximations. Various explicit and implicit schemes are used to find the approximate solution of one-dimensional advection-diffusion equation with constant coefficients. Von Neumann analysis is applied to study the stability of these schemes. Numerical examples for one-dimensional advection-diffusion equation with specified initial and boundary conditions are provided to support the theoretical findings. Numerical examples for one-dimensional advection-diffusion equation with specified initial and boundary conditions are provided to support the theoretical findings.