Ankara Harikalar Diyarı Parkı'nın ekolojik yaklaşım açısından incelenmesi
Investigation of Ankara Harikalar Diyari Park in terms of ecological approach
- Tez No: 629670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHRİBAN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz kentlerinde kent parkları tasarlanırken ekolojik hedefler bazen geri plana atılabilmektedir. Ancak doğal alanlarını her geçen gün kaybeden kentler için, parkların ekolojik hedefler gözetilerek tasarlanması kaçınılmaz bir gerçek olmuştur. Bu amaçla bu çalışmada Ankara Harikalar Diyarı Parkının peyzaj tasarımının ekolojik yaklaşım açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı 1.320.000 m2 olan parkta yerinde yapılan gözlemler, literatür taramaları yardımıyla park ile ilgili tüm altyapı ve üstyapı ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Araştırma süresince belli dönemlerde park ziyaret edilerek fotoğraflanmış ve yerinde teknik gözlemler yapılmıştır. Elde edilen tüm veriler doğrultusunda Ankara Harikalar Diyarı Parkının peyzaj tasarımı ve uygulaması aşamalarında yer alan tüm detayları ekolojiyi temel alan yaklaşımlar ve ekolojik parametreler doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's cities sometimes ecological goals can be left aside (turned a blind eye) while urban parks are designed. However, for cities that keep losing green spaces on a daily basis, designing parks which targets ecological goals has become an inevitable reality. Therefore, this study aims to evaluate the landscape design of Ankara Harikalar Diyarı from the ecological approach perspective. Information about the upper structure and infrastructure are gathered through observations on-site done in the park area which covers 1.320.000 m2 of land and through the literature review. During the research period the park has been visited regularly in order to photographing and conducting technical observations on-site. In the light of the data collected, all of the details of landscape design and application process of Ankara Harikalar Diyarı is evaluated in accordance with the ecological parameters and approaches which are grounded on an ecological basis.