A cooperative shipment consolidation game with emission considerations
Nakliyede işbirliğinin taşıma maliyeti ve karbon salınımı üzerine etkileri
- Tez No: 629684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜKSEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Lojistik faaliyetleri birçok işletme için en önemli maliyet kalemlerinden birisini oluşturduğu gibi aynı zamanda dünyadaki karbon salınımlarının da temel nedenlerindendir. Küresel ısınmayla ilgili artan farkındalık ve endişeler dolayısıyla karbon salınımlarının azaltılması çabaları birçok ülkede ön plana çıkmaktadır. Tedbir olarak ortaya konulan yasal düzenlemelerin çoğunluğu belli bir faaliyet sonucu ortaya çıkan karbon salınımını faaliyetten sorumlu işletmelere sebep oldukları karbon salınımı miktarıyla doğru orantılı olacak şekilde bir maliyet olarak yansıtmayı hedefler. Bu durum ilgili işletmeler için lojistik aktivitelerinin maliyetlerini önemli ölçüde artırır. Sonuç olarak işletmeler lojistik faaliyetleriyle ilgili olarak yakıt tüketimi gibi direkt maliyetlerin yanı sıra karbon salınımı maliyetlerini de dikkate almak durumundadırlar. Bu koşullar altında farklı organizasyonların işbirliği yapması verimliliklerin artmasını, maliyetlerin azalmasını sağlayabilir. Böyle bir işbirliği bir rekabeti de beraberinde getirecektir. Bu çalışmada nakliye gönderimi yapmak isteyen oyuncuların belirsiz sevkiyat taleplerinin bulunduğu durumlarda işbirliği ve rekabet koşullarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Oyuncular gönderilerini ortak bir araç ile yapmanın avantajlarından faydalanmak ister ve maksimum fayda elde etmeyi amaçlayan bu oyuncular aynı zamanda ortak kullanılan araçta yer alabilmek için birbirleriyle rekabet ederler. Oyuncuların temel amacının nakliye ve bekleme maliyetleri ile karbon salınımını en aza indirirken elde edilen geliri en üst seviyeye çıkarmak olduğu bu oyunda göndericiler bu kazançları elde edebilmek için bir koalisyon oluşturur ve gönderi ve bekleme kararlarını ortak olarak alırlar. Koalisyon girişiminden elde edilen tasarrufların oyuncular arasında adil ve dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için düşük hesaplama çabası gerektiren fayda tahsis kuralları geliştirilip, bunlar çeşitli kriterler altında değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistic operations constitute one of the most significant cost components for many companies. Furthermore, these activities have turned out to be one of the main causes of carbon emissions in the world. The carbon emission issue has been under the spotlight in many countries due to the rising concerns about global warming which brought about new regulations. Large majority of these regulations tend to increase the total costs of logistic operations by a variable factor directly related to carbon emission amounts, so that companies have to consider costs related to carbon emissions resulting from their logistic operations as well as direct costs like fuel consumption. To compensate the increase in the cost amounts new approaches need to be developed. One way to achieve increased operational efficiencies under such a problem environment might be collaboration with other companies which also involves a competition on a smaller scale. In our study, we consider a market characterized by uncertain shipment requests where shippers are willing to collaborate for their shipment activities. They also compete for truck space within this collaboration process. We assume that the companies aim to maximize the profit from their shipments. We assume the shippers form a coalition and make dispatch decisions jointly. To ensure a fair and stable allocation of the savings we develop allocation schemes that require a low computational effort. We evaluate and compare the schemes based on several criteria.