Türkiye'de işletmelerde örgüt geliştirme sorunlarının tespiti ve çözümü üzerine bir araştırma
Organization development in Turkey
  1. Tez No: 62970
  2. Yazar: MELAHAT ÖNEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET örgüt geliştirme ihtiyacı, çevrede sürekli ve hızlı değişmelerden kaynaklanmaktadır. Sürekli değişen ve gelişen bir çevre içinde yaşayan örgütler, bir taraftan stratejik amaçlarını belirlemekte iken, diğer taraftan teknolojik ve yapısal olarak bu değişikliklere uyum sağlamak zorundadırlar. Örgütlerin esnek bir yapıya, yenilikçi ve kabiliyetli nitelik olarak sürekli gelişen beşeri bir kapasiteye ihtiyacı bulunmaktadır. Bütün bu ihtiyaç ve zorunluluklar, örgüt kültürünün de değiştirilmesi anlamına gelir ve örgüt geliştirme çabalarının temel konularıdır. Bütün örgütlerin amacı; varlığını devam ettirmek, denge durumunu korumak, rekabet üstünlüğü sağlayarak payına düşen oranı arttırabilmektir. Bu sebeple, örgüt geliştirme faaliyetleri çağdaş değişme ve istikrarsızlık halinin ortaya çıkardığı problemlere yeni bakış açıları kazandıracak ve çözüm bulmada kolaylıklar sağlayacaktır, örgüt geliştirmenin özü; içinde bulunulan durumun analiz edilmesi ve bu şartlara uygun programların hazırlanmasıdır. İş metodlarını ve yöneticilerin kabiliyetlerini değil aynı zamanda birbirine bağımlı parçalar bütünü olarak tüm örgüt fonksiyonlarını, sistemi ele almak gerekir. işte bir bütün olarak örgüt kültürü ve bunu meydana getiren unsurlar örgüt geliştirmenin ilgi alanını ve kapsamını oluşturmaktadır, örgüt' geliştirme; örgütü daha etkili ve verimli hale getirerek başarılı olmaya ve örgüt iklimini iyileştirerek daha iyi bir ortam sağlamaya yönelik tüm çabaları kapsar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The need for the Organization Development results from the continual and rapid changes in environment. As the organizations which live in a continuously changing and improving environment designate their strategical goals, at the same time they have to adopt themselves to these changes both technological and structural. Organizations need to have a flexible structures modem and competent, and continuously improved human capacity. All these needs and responsibilities mean that the culture of organizations should also be changed and updated. These are the fundamental subjects of the efforts of the Organizational Development. The objective of all organizations is to survive, protect their stable situations, and increase their share rate by providing competitive superiority. For these reasons, the organization development activities will provide a new view-point to the problems created by the unstable conditions and new modifications and ease to find the solutions to them. The essence of the organization development is to analize the situations faced and prepare programs suited to the conditions involved. In bringing the success and effectiveness of the organization in this living environment, in which the estabilishment of social and organic organizations becomes necessary, one should not only consider the work methods and administrator capabilities, but he should also consider all the functions and systems of the organization as a whole fragments which depend on one another. The organization culture as a whole and the elements which produce it constitute the area and the scope of interest. The Organization Development covers all efforts that makes the organization more effective and efficient and provides a better environment by improving the climate of the organization.