Esnek çalışma sisteminin çalışma hayatı kalitesinin artırılmasındaki etkileri
The Effects of flexible working system on development of quality of working life and an ampiric study
  1. Tez No: 62971
  2. Yazar: MURAT KAYALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 2000' li yıllarda, birçok konuda olduğu gibi, çalışma saatlerinde de önemli yenilikler olacaktır. Bu yeniliklerin bilide, normal çalışma saatlerinden esnek çalışmaya geçiştir. Hiç kuşkusuz esnek çalışmaya geçiş insanların çalışma hayatında ve normal yaşamlarında köklü değişiklikleri de beraberinde getirecektir. Bu değişikliklerin başında da çalışma hayatinin kalitesinin geliştirilmesi gelmektedir. Esnek çalışma sistemine geçiş, çalışma hayatının kalitesini olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin, motivasyonun aratılması, daha verimli ve etkili çalışma, iş dışı boş vakitlerin artması, eğitim, yönetime katılma, sosyal güvenlik, fiziksel çalışma şartları gibi çalışma hayatının kalitesini artırıcı tedbirler, esnek çalışmaya geçişle olumlu yönde etkilenir. Bu amaçla, 1. Bölümde esnek çalışmayla ilgili bazı temel kavramlar açıklanmıştır. 2. Bölümde esnek çalışma sistemiyle ilgili olan kesimlerin etkileşim yönleri açıklanmıştır. 3. Bölümde, çalışma hayatının kalitesinin artırılması tedbirleri incelenmiştir. 4. Bölümde, esnek çalışma sisteminin çalışma hayatının kalitesinin artırılmasındaki etkileri incelenmiş ve 5. Bölümde çalışma, bir uygulama ile desteklenmiştir. ABSTRAKT Together with the various expected changes in the 21st century dissemination of flexible working hours practices will constiue an important faced of those years. This important transformation will effect deppry either tile working life or lager time of working population. One of the most important insure in this new conditions is the necessity of development of quality of working life. Wideby introduction of flexible of working hours is expected the quality of working life in the positive menner. Practices motivational development effective and prodictivite work methods, more lager time, better educination, participle management, better social security praktices. imporate visical conditions is told to be companied by transformation to flexible working hours. In this expect this study is compisiod of 5 chapters. Mager conseps relaiting to flexible working hours in the first chapter. In the 2 nd chapter, relationship and dispents of relaited parties in the system is presented. In the third chapter necessery conditions related the betterment of quality of working life have in covered in the 4 th chapter effects of flexible working practise system on the quality of working life have been taken in to consideration, hi the 5 th. chapter an ampiric study have been presented relating to hour toppic.
Özet (Çeviri)